آبزی پروری

آبزی پروری

با توجه به مزایای بالقوه بسیار زیاد برای پروژه های آبزی پروری از لاینرهای ژئوممبران به تنهایی، تعجب آور است که بسیاری از سیستم های جدید هنوز بدون پوشش مناسب ساخته می شوند.

بسیاری از کارآفرینان کار خود را با حوضچه‌های خام در زمین شروع می‌کنند و قصد دارند در صورت شروع کار، بعداً آستر نصب کنند.

البته، بعداً زمان کافی برای اجرای واقعی این ارتقاء مورد نظر وجود ندارد.

شروع روی پای راست، با نصب ژئوممبران از همان ابتدا، شانس موفقیت بسیار بیشتری را به پروژه می دهد.

از کاهش هزینه های آب گرفته تا تثبیت کیفیت آب، نگهداری سیستم با کمک آستر بسیار آسان تر خواهد بود.

پوشش حوضچه های داخل زمین

حوضچه‌های درون زمینی با هر اندازه، کاربرد اصلی ژئوممبران در کل صنعت آبزی پروری است. بدون آستر، این حوضچه ها معمولاً نسبتاً بسیار ناکارآمد هستند. حتی اگر با خاک رس یا بتن اندود شده باشد.

از آنجایی که استخرهای مورد استفاده برای آبزی پروری نسبتا کم عمق هستند و در عوض سطح وسیعی را ارائه می دهند.

این به تماس زیاد خاک/آب بین دو سطح ترجمه می شود.

بدون آستر، پتانسیل زیادی برای نشت و از دست دادن آب وجود دارد. پوشش استخرهای داخل زمین بهترین راه برای تثبیت کیفیت و کمیت آب برای تولید ماهی و گیاه قابل اعتماد است.

بهبود تانک های روی زمین

این مخازن اغلب با افزودن یک لاینر در داخل کشتی یا نصب در زیر بیرونی به عنوان نوعی مهار ثانویه بهبود می یابند.

مخازن بتنی و فولادی که به صورت سفارشی ساخته می شوند قطعاً نیاز به آستر دارند زیرا این مواد به خودی خود نفوذ ناپذیر به آب نیستند.

اگر مخازن قدیمی‌تری دارید که می‌خواهید دوباره از آن استفاده کنید، یک لاینر می‌تواند به نجات آنها کمک کند، اگر هنوز پایدار هستند و فقط کمی نشتی دارند.

در نهایت، لاینرها همچنین از مخازن فلزی آبزی پروری در برابر خوردگی و واکنش های شیمیایی به ترکیبات موجود در آب محافظت می کنند.

ایجاد راهروهای ضد آب

شکل حوضچه جریان قوی و بدون وقفه را تشویق می کند که برای رشد سالم و سریع بسیاری از گونه ها مانند قزل آلا ضروری است. اولین مسیرهای مسابقه، ترانشه های ساده ای بودند که در نزدیکی رودخانه حفر شده بودند تا بخشی از جریان از طریق آنها منحرف شود.

این سیستم هنوز هم امروزه به طور گسترده برای مزارع پرورش ماهی و جوجه کشی هایی استفاده می شود

که گونه هایی را پرورش می دهند که برای استفاده از آب در چرخش بیش از حد حساس هستند. با این حال، مسیرهای مسابقه نیز هنگام استفاده با سیستم های چرخشی کاملاً خوب کار می کنند زیرا آب استفاده مجدد به راحتی به ابتدای سیستم پمپ می شود.

صرف نظر از کاربرد، مسیرهای مسابقه باید آستر و مهر و موم شوند. شکل باریک و بلند آنها این کار را به خصوص در گوشه های تنگ آسان نمی کند. ژئوممبران‌های انعطاف‌پذیر بهترین راه‌حل برای پوشش هر مسیر مسابقه و کانال‌ها و ترانشه‌های اتصال مشابه هستند.

این ماده می تواند خم شود و با شکل دقیق مسیر مسابقه شما، هر چه که باشد، مطابقت داشته باشد.

آب بندی حوضه ها و سازه های بتنی

مخازن بتنی، دیوارهای حائل و حوضه ها به طور گسترده در آبزی پروری تجاری استفاده می شود. وقتی صحبت از ترکیب دوام، استحکام و انعطاف پذیری در شکل دهی و شکل دهی به میان می آید، مواد کمی دیگر می توانند با بتن مقایسه شوند.

با این حال، در بسیاری از صنایع یک تصور غلط رایج وجود دارد که بتن خود به نوعی غیر قابل نفوذ است.

در حالی که بتن می تواند یک مانع اساسی برای جلوگیری از فرسایش یا فروریختن خاک ایجاد کند، در واقع وقتی خام و بدون پوشش باقی بماند متخلخل است. بتن منافذ کوچکتری نسبت به خاک دارد، بنابراین آب کمتری نسبت به خاک لخت خارج می شود.

با این حال، شما همچنان آب با ارزش زیادی را از دست خواهید داد تا بتن را به تنها آستر معقول برای سیستم آبزی پروری تبدیل کنید.

جفت کردن لایه ای از ژئوممبران نفوذ ناپذیر با بتن بهترین راه برای کنترل نشت و از دست دادن آب است.

حفاظت از کانال ها و ترانشه ها

هنگامی که نیاز است مقدار زیادی آب از یک قسمت از سیستم آبزی پروری به قسمت بعدی هدایت شود، طراحان اغلب کانال ها و ترانشه های درون زمینی را به جای لوله برای حمل آن اجرا می کنند.

با این حال، عرض کم کانال و سرعت بالای جریان آب در آن، خطر فرسایش و بی ثباتی را افزایش می دهد که در نهایت منجر به فروپاشی می شود.

رواناب از مناطق پردازش

علاوه بر مناطق رشد فعال مورد استفاده در آبزی پروری، مناطق فرآوری برای تهیه ماهی و محصولات برای خرید و حمل و نقل نیز نیاز به پوشش مناسب دارند. این نواحی رواناب با غلظت بالایی تولید می کنند که می تواند تأثیر بیشتری بر محیط اطراف نسبت به آب داشته باشد.

استخر پرورش ماهی

امروزه ایمن ترین، مقرون به صرفه ترین، با کیفیت ترین و سریع ترین راه برای ساخت استخر آبزی پروری استفاده از ورق های پلی اتیلن معروف به ژئوممبران است.

این ورق ها جایگزین مناسبی برای روش های قدیمی و پرهزینه و وقت گیر برای ساخت استخرهای پرورش ماهی و آبزیان هستند. ورق های ژئوممبران از نظر شیمیایی خنثی هستند و تحت واکنش های شیمیایی قرار نمی گیرند.

همچنین زنجیره های تشکیل دهنده به دلیل غلظت و فشردگی، نفوذپذیری بالایی دارند و اجازه نفوذ مواد شیمیایی به ساختار خود را نمی دهند.

بنابراین از این پوشش ها بدون شکنندگی و شکنندگی در دماهای بسیار پایین و یا کاهش استحکام کششی و شل شدن در دماهای بالا استفاده می شود.

مزایای ساخت استخر پرورش ماهی توسط ژئوممبران:

کاهش هزینه های ساخت و ساز به کمتر از 50٪

کاهش قابل توجه هزینه های اکسیژن رسانی

سهولت نصب و ساخت استخر در کمترین زمان و بالاترین کیفیت

نفوذ ناپذیری و عایق بسیار بالا

جلبک ها و خزه ها را از روی دیوارها جدا کنید

آسانی بسیار بالا در رسوب زدایی

کاهش قابل توجه هزینه های اکسیژن رسانی

انجام تست های کنترل کیفیت و اطمینان از آب بندی کامل سیستم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *