انواع ژئوتکستایل

انواع ژئوتکستایل

پلی پروپیلن سبک، شدید و بادوام است. ژئوتکستایل پلی استر در مقابل سنگین‌تر است، به همان اندازه شدید است و برای اکثر محیط‌های خاکی مناسب است.

آنها به طور خاص برای زهکشی زیرسطحی و فرسایش فرسایش و شیب های ساختمانی و جاده ها مفید هستند. آنها همچنین به طور گسترده در محل های دفن زباله، ساخت جاده و راه آهن، احیای زمین و دفاع از دریا استفاده می شوند.

ئوتکستایل بافته شده با ترکیب و در هم آمیختن الیاف ایجاد می شود. آنها در ساخت و ساز جاده بسیار به کار می روند، جایی که می توان از آنها برای تقسیم لایه های سنگدانه و حفظ زمین زیر جاده و روسازی استفاده کرد.

هدف ژئوتکستایل در ساخت و نگهداری راه

ژئوتکستایل برای ساخت و ساز جاده عمدتاً برای عملکردهای مکانیکی استفاده می شود. آب می تواند با حداقل فرسایش ذرات خاک از آنها عبور کند.

برخی از مزایایی که ژئوتکستایل نسبت به مصالح ساختمانی سنتی دارد این است که:

مواد آلی غیر مشابه، که در یک سایت متفاوت هستند، ژئوتکستایل نسبتاً همگن هستند.

آنها معمولاً برای خرید، حمل و نقل و جانمایی کمتر از خاک و سنگدانه هستند

آنها به راحتی در دسترس هستند و نصب آنها بسیار کمتر است

آنها اثرات زیست محیطی همراه با استخراج و حمل و نقل مواد را برای استفاده در ساخت و ساز جاده کاهش می دهند.

تست ژئوتکستایل

این برای بررسی قابلیت های منسوجات مفید برای جاده ها و بزرگراه ها مفید است.

برای ارزیابی این رفتارها و خواص برای ژئوتکستایل، از ابزارهای زیر برای آزمایش این اهداف استفاده می کنیم.

در صورتی که می خواهید تست ژئوتکستایل را انجام دهید، باید فردی را تجربه کنید تا کیفیت ژئوتکستایل را از طریق دستگاه تست کشش، تست مواد و تست اصطکاک مطابق با محل اجرا و کاربردها بررسی کند.

پارچه های دست ساز هستند که در پروژه های ساختمانی برای تقویت، فیلتراسیون، زهکشی و محافظت در برابر فرسایش استفاده می شوند.

ژئوتکستایل های نبافته

آنها عمدتاً برای کاربردهای جداسازی و فیلتراسیون، تقویت دیوارهای حائل، تثبیت خاک و کنترل فرسایش استفاده می شوند. پارچه های نبافته دارای نفوذپذیری، مقاومت در برابر سوراخ شدن خوب، استحکام کششی متوسط و خواص ازدیاد طول می باشند.

ژئوتکستایل های بافته شده

به دلیل توزیع یکنواخت، استحکام و پایداری ابعادی بالاتری نسبت به ژئوتکستایلهای نبافته دارند. آنها عمدتاً برای محافظت در برابر حرکت خاک، محصور شدن، زهکشی زیر خاک، و هدف تقویت بافت تحت کنترل استفاده می شوند. علاوه بر این، این پارچه ها برای تثبیت خطوط راه آهن مفید هستند.

نمونه‌ای از ژئوتکستایل‌های بافته شده، آرامید است که از رشته‌های پیوسته و چند رشته‌ای ساخته می‌شود که به صورت دوخت قفلی در هم تنیده شده‌اند. استحکام کششی بالا و ویژگی‌های مکانیکی برتر آن را به گزینه‌ای ایده‌آل برای مناطق پرتردد یا کاربردهایی که نیاز به محافظت طولانی‌مدت در برابر فرسایش دارند تبدیل می‌کند.

زهکش های ژئوکامپوزیت پیش ساخته

اینها شامل ترکیبی از دو نوع مختلف ژئوتکستایل، مانند بافته شده و منسوجات نبافته است که با لایه نازکی ازچسب به یکدیگر متصل شده اند. از این پارچه ها می توان به طور موثر برای تقویت دیوارها، خاکریزهای خاکی، لاینرهای دفن زباله و پوشش تونل استفاده کرد.

این امر باعث بهبود یکپارچگی ساختاری و افزایش پایداری خاک می شود که به جلوگیری از لغزش زمین کمک می کند. دوام این پارچه ها همچنین آنها را به گزینه ای عالی در شرایط محیطی سخت تر مانند باران های شدید و سیل تبدیل می کند.

منسوجات تقویتی خاک ژئوگرید

منسوجات تقویت‌کننده خاک ژئوگرید شبکه‌ها یا مش‌های پلاستیکی هستند که برای افزایش پایداری سازه‌های خاک مجاور با در هم تنیدگی محکم آنها با خاک اطراف استفاده می‌شوند. این پارچه ها به طور خاص برای استفاده در کاربردهای باربری طراحی می شوند، اغلب زمانی که بین ظرفیت سازه برای تحمل بارها و توانایی خاک برای تامین آنها اختلاف وجود دارد. از آرماتورهای ژئوگرید می توان برای تثبیت شیب، دیوارهای حائل و پروژه های راه سازی استفاده کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *