انواع ژئوسل

انواع ژئوسل

ژئوسل هادرحال گسترش پانل های سه بعدی هستند که ازپلی اتیلن باچگالی بالا(HDPE)،پلی استریاپلیمردیگری ساخته شده اند. نوارهای اتصال در حین نصب منبسط می شوند تادیوارهای ساختار سلولی انعطاف پذیر وسه بعدی تولید کنند که درآن مواد پرکننده مانند ماسه،خاک،سنگ وسایرموادواردوفشرده می شوند. این یک سیستم تخلیه آزاد تولید می کند که مواد پرکننده را در جای خود نگه می دارد و با استفاده از تقویت کششی برای محدود کردن آنها از حرکت جلوگیری می کند.در نتیجه،ژئوسل‌ها به خاک ومواد پرکننده سنگدانه کمک می‌کنند تا ازنظر ساختاری وعملکردی بهترعمل کنند.

هنگامی که فشار بر روی خاک در یک ژئوسل اعمال می شود، مانند کاربرد پشتیبانی بار، دیواره های سلولی محیطی در معرض کرنش های جانبی قرار می گیرند. در حالی که بارگذاری عمودی بر روی لایه داخلی باعث تنش و مقاومت جانبی قابل توجهی در سطح مشترک سلول-خاک می شود، منطقه 3 بعدی محصور شدن حرکت جانبی ذرات خاک را کاهش می دهد.

روش ژئوسل چیست؟

ژئوسل یک تکنیک تقویت خاک است که ثابت شده است ازنظرمقرون به صرفه بودن یک روش همه کاره برای بهبوداستحکام خاک های نرم است. این جدیدترین شکل تقویت کننده است که هم اقتصادی و هم دردرازمدت بادوام است.

جایگزین های ژئوسل چیست؟

از این رو،ژئوسل های ساخته شده ازالیاف طبیعی مانندالیاف سیزال والیاف جوت می توانندجایگزین های کم هزینه ای برای ژئوسل های مبتنی برپلیمرباشند و می توانند برای دستیابی به اقتصاد در ساخت وسازاستفاده شوند.ژئوسنتتیک های مبتنی برپلیمررامی توان باموادطبیعی سازگاربامحیط زیست بسته به مناطق مورداستفاده جایگزین کرد.

چند ژئوسل وجود دارد؟

در مجموع 64800 ژئوسل وجود دارد که یک کره زمین را پوشش می دهد. اکثر آنها چهار ضلعی هستند، اما 360 مورد اطراف هر قطب سه ضلعی هستند. طول آنها ثابت است. عرض آنها متفاوت است یک ژئوسل در استوا تقریباً مربع است. در قطب ها به یک سنبله باریک می شود.

ژئوسل ها در ساخت و ساز برای تحمل بار و حفظ زمین و همچنین مدیریت فرسایش، تثبیت خاک، حفاظت کانال و تقویت سازه استفاده می شوند. در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980، آنها برای اولین بار توسعه یافتند.ژئوسل‌هاژئوسنتتیک‌هایی هستندکه ازنوارهایHDPEجوش داده شده بااولتراسونیک تولید میشوندوقبل ازپرشدن،درمحل گسترش مییابند تا ساختاری شبیه لانه زنبوری راتشکیل دهند. ژئوسنتتیک یک ماده مصنوعی است که برای حمایت از زمین استفاده می شود.

انواع مختلف ژئوسل

انواع و مشخصات مختلف برای رفع انواع چالش ها با انواع خاک موجود هستند.

به دونوع بدون سوراخ و سوراخ دار تقسیم می شوندژئوسل سوراخ دار حاوی سوراخ های منظمی دردیواره های خودهستند که به توزیع تنش وکاهش اعوجاج کمک میکندآنهاازتعدادی نوارتشکیل شده اندکه برای تشکیل سلول هامرتب شده است.استحکام نوارسوراخ شده وجوش یکپارچگی ژئوسل راتعیین میکند.

استحکام کششی ژئوسل واستحکام جوش درز با استفاده از دستگاه تست کشش تعیین می شود. واستحکام جوش روی نوار باید برابر یا بیشتر از مقاومت کششی نوار باشد.

دیواره های ژئوسل های بدون سوراخ جامد و صاف هستند. معمولاً از یک ورق پلیمری با ساختار شبکه سه بعدی و پیوند پرچ یا جوش اولتراسونیک استفاده می شود.

مزایا Geocells

درزیربه چند مورد ازمزایای ژئوسل اشاره میشود.اولاً،ژئوسنتتیک هامزیت کنترل کیفی رانسبت به ساخت وسازخاک وسنگ بیرونی فراهم میکنند زیرادر یک محیط صنعتی کنترل شده ساخته میشوند.سازندگان معتبر ISO 9000 برای تولید ژئوسل های با کیفیت بالا مناسب هستند.

نصب ژئوسنتتیک ها آسان تر از لایه های ضخیم خاک مانند ماسه، شن یا خاک رس است که نیاز به تجهیزات بزرگ خاکبرداری دارد.

مزیت دیگر این است که استانداردهای منتشر شده،مانند تکنیک‌ها و مشخصات تست، در سازمان‌هایی مانندISO،ASTM وGSI پیشرفت بیشتری می‌کنند. در حال حاضر بسیاری از نشریات دارای رویکردهای طراحی ژئوسل هستند و موسسات دوره های ژئوسنتتیک دارند یا ژئوسنتتیک را در دوره های استاندارد ژئوتکنیک، ژئومحیط زیست و مهندسی هیدرولیک ادغام کرده اند.

طرح‌های ژئوسنتتیک معمولاًارزان‌تراز طرح‌های خاک طبیعی هستندوبه دلیل ردپایCO2کمتری که دارندپایدارتردرنظرگرفته می‌شوند.

ژئوگرید نوع 2 چیست

یک ژئوگرید پلی پروپیلن است که به ویژه برای کاربردهای تثبیت وتقویت خاک طراحی شده است. ژئوگریدهای نوع2ازیک فرآیند منحصربه‌فرد اکستروژن ساخته می‌شوند وبرای افزایش خواص کششی،پانچ شده وبه جهت دومحوری کشیده میشوند.

نحوه استفاده از ژئوسل در ساخت و ساز جاده

ژئوسل‌های معمولی ژئوسنتتیک‌هایی هستند که با نوارهایHDPEجوش داده شده بااولتراسونیک ساخته می‌شوند ودرمحل منبسط می‌شوندتاساختاری لانه زنبوری شکل دهندکه سپس پرمیشود. ژئوسنتتیک به سادگی یک محصول مصنوعی است که برای تثبیت زمین استفاده می شود.

تفاوت بین ژئوسل و ژئوگرید چیست؟

ژئوسل یک ساختار مشبک عمیق و سه بعدی است، در حالی که ژئوگرید معمولاً دو بعدی است. ژئوسل‌ها به شکل ساختاری لانه زنبوری به هم متصل می‌شوند. همانطور که از نام آن پیداست، ژئوگریدها شبیه یک شبکه تنگ هستند.

تفاوت بین geocell و Geoweb چیست؟

ژئوسل یک پانل سلولی سه بعدی است که خاک راازطریق محصورشدن وفشرده شدن تثبیت میکند.سیستم تثبیت خاکGEOWEBدارای یک شبکه لانه زنبوری به هم پیوسته است که به صورت عمودی وافقی پرمی شودتاازبرش وحرکت جانبی جلوگیری شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *