انواع ژئوممبران:

انواع ژئوممبران

بسته به رزین اصلی مورد استفاده،چندین نوع ژئوممبران موجود است.متداول ترین ژئوممبران های مورداستفاده درزیرلیست شده اند.

ژئوممبران HDPE

HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا) پرمصرف ترین ژئوممبران است و به دلیل دوام، مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش قوی و هزینه مواد نسبتاً ارزان، انتخاب ارجح برای پروژه های آستر است.

ژئوممبران های HDPE اغلب برای استفاده در کاربردهای در معرض نور مانند دفن زباله، پوشش مخازن و همچنین پوشش های حوضچه و کانال انتخاب می شوند. این به دلیل هزینه اولیه کم مواد و مقاومت بالای آن در برابر مواد شیمیایی است.

این در ضخامت های بالاتری موجود است که سایر انواع ژئوممبران ارائه نمی دهند.ژئوممبران HDPE نیز نسبت به وزن خود بسیار قوی است و می تواند در برابر دماهای بالاتر مقاومت کند.

یکی از بهترین ویژگی های این ژئوممبران مقاومت شیمیایی و اشعه ماوراء بنفش آن است که آن را برای کاربردهای وسیعی که نیاز به نصب با کیفیت بالا است مناسب می کند.

علاوه بر این، HDPE ایمن برای مواد غذایی است و امکان استفاده از آن در ذخیره سازی آب آشامیدنی را فراهم می کند.

LLDPE:

ژئوممبران های خطی پلی اتیلن با چگالی کم (LLDPE) انعطاف پذیری بیشتری را در مقایسه با HDPE ارائه می دهند و برای نصابانی که نیاز به ژئوممبران غیرقابل نفوذ دارند مناسب تر است.

این محصول ازرزین های پلی اتیلن بکر ساخته شده است که آن رادربرابر دمای پایین و قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش مقاوم می کند.

  • ژئوممبران های LLDPEنیزبرای استفاده طولانی مدت درنظرگرفته شده اندوبرای سال ها قوی وبادوام باقی می مانند.بهترین استفاده ازآن مربوط به کاربردهای صنعتی مانند مخازن ذخیره مایعات،محفظه زباله های محیطی وحیوانی است.

ژئوممبران پی وی سی

ژئوممبران های پلی وینیل کلراید(PVC)یک ماده عایق رطوبتی گرمانرم است که ازوینیل،نرم کننده هاوتثبیت کننده هاساخته شده است.

رزین پلی ینیل کلراید مورداستفاده برای ژئوممبران هایPVC ازشکستن اتیلن دی کلرید به یک مونومروینیل کلریدساخته می شود.

سپس برای ساخت رزین PVC پلیمریزه می شود.

این ماده در برابر پارگی، سوراخ شدن و سایش مقاوم است به این معنی که این ماده برای جلوگیری از ورود آلاینده ها به منابع آب و حفظ آب آشامیدنی مناسب است.

  • ژئوممبران های PVC بسیار انعطاف پذیر هستند و برای دفن زباله ها و کانال ها، پوشش مخازن، اصلاح خاک و لاینرهای تالاب فاضلاب مناسب هستند.

ژئوممبران EPDM

اتیلن پروپیلن داین مونومر (EPDM) یک ماده انعطاف پذیر و بادوام است که می تواند در برابر سوراخ شدن و شرایط آب و هوایی شدید مقاومت کند.

بافتی شبیه لاستیک دارد و در برابر اشعه ماوراء بنفش با استحکام زیادی مقاوم است.

ژئوممبران های EPDM معمولاً به عنوان موانع سطحی برای سدها و سایر سایت های آبیاری استفاده می شوند.

همچنین نصب آن آسان است، به همین دلیل است که منظره سازان حیاط خلوت از این نوع ژئوممبران استفاده می کنند. برای کاربردهای کشاورزی مانند حوضچه های آبیاری و همچنین آسترها و پوشش ها مناسب است.

ژئوممبران RPP

ژئوممبران های تقویت شده پلی پروپیلن(RPP)پوشش های تقویت شده پلی استربرای کاربردهای طولانی مدت آب وزباله های صنعتی هستند.

ازیک کوپلیمرپلی پروپیلن تثبیت شده بااشعه ماوراء بنفش ساخته شده است که به موادانعطاف پذیری،پایداری ومقاومت شیمیایی میدهد.

ژئوممبران های RPP برای کاربردهایی که به دلیل شرایط آب و هوایی ناهموار و ناسازگار چین خوردگی ظاهر می شوند، عالی هستند.

برای اطمینان از اینکه محکم و بادوام باقی می‌ماند، از اسکریم نایلونی پشتیبانی می‌شود. این نوع ژئوممبران معمولاً در مصارف شهری، آبزیان و باغبانی، آسترهای حوضچه های تبخیر و باطله های معادن استفاده می شود.

ژئوممبران TRP

پلی اتیلن(TRP)تقریباً مشابه RPP هستند،اما به جای پلی استرازپارچه پلی اتیلن استفاده می کنند.این یک گزینه ایده آل برای پوشش حوضچه های نگهدارنده موقت شمااست.

از خواص فیزیکی آن می توان به مقاومت شیمیایی، محدوده دمایی پایین و پایداری اشعه ماوراء بنفش اشاره کرد. TRP نیز یک راه حل بادوام برای اصلاح خاک هستند.این نوع ژئوممبران برای کانال ها، برزنت های صنعتی، دفن زباله ها، مصارف کشاورزی و شهری استفاده می شود.

نصب لاینر ژئوممبران بسیار فنی است. برای نصب صحیح آنها در محل به تجهیزات جوشکاری و جوشکار واجد شرایط نیاز دارد.

لطفاً برای اطلاعات بیشتر به راهنمای نصب لاینر HDPE ما مراجعه کنید. متداول ترین روش ایمن سازی آسترها در شیب های جانبی با استفاده از ترانشه لنگر در اطراف محیط است.

دوام ژئوممبران

عوامل متعددی برتخریب پلیمرها در داخل ژئوممبران تأثیرمی گذارد.عواملی مانند قرارگرفتن درمعرض اشعه ماوراء بنفش،تأثیر شیمیایی،آلاینده های بیولوژیکی(حیوانی، قارچی)وانبساط حرارتی بر طول عمرژئوممبران تأثیرمی گذارد.

استانداردهای کیفیت هنگام خرید لاینر ژئوممبران برای پروژه شما بسیار مهم است.خواص فیزیکی ژئوممبرانHDPEمانند استحکام کششی ومقاومت دربرابر پارگی براساس روش‌های آزمایش مشخص شده توسطASTM وGSIمحاسبه می‌شود.

نتیجه :

تعیین بهترین نوع ژئوممبران برای پروژه شما می تواند چالش برانگیز باشد. عوامل متعددی مانند هزینه، در دسترس بودن و کاربردی بودن نقش دارند.

از بین انواع ژئوممبران، HDPE به دلیل مزایای عملیاتی آن بیشتر توصیه می شود.

با الزامات پایداری زیست محیطی مطابقت دارد، ارزان تر از سایر انواع ژئوممبران است و کاربردهای متنوعی دارد.

ژئوممبران HDPE با کیفیت مکانیکی عالی و دوام طولانی خود یک راه حل مقرون به صرفه برای کنترل نشت و جلوگیری از نشت در مخازن و سدها است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *