حوضچه‌های تبخیر:

حوضچه‌های تبخیر:

دربرخی شرایط،محل با مواد جامد درمحل بسته می‌شودوبرخی دیگر جامدات را به صورت دوره‌ای برای بازیابی یا دفع حذف می‌کنند.

فرآیندهای تبخیر می توانند دسته ای، تکی یا چندگانه باشند یا می توانند جریان ورودی مکرر داشته باشند.

حوضچه های تبخیر به طور گسترده در سراسر شاخه های مختلف صنعت معدن استفاده می شود. اولین اشکال این حوضچه ها هزاران سال پیش برای برداشت نمک مورد استفاده قرار می گرفت و صنعت نمک امروزی هنوز به حوضچه های کم عمق در مقیاس بزرگ برای این فرآیند متکی است.

در حال حاضر حوضچه های تبخیر همچنین برای استخراج مواد معدنی، جداسازی سنگ معدن و سایر فرآیندهای مهم صنعتی استفاده می شود. تولید لیتیوم و اورانیوم به تنهایی درصد زیادی از حوضچه های تبخیر معادن امروزی را تشکیل می دهد. با بسیاری از مخلوط های بسیار غلیظ که در این حوضچه ها پردازش می شوند، واضح است که پوشش مناسب برای تولید سودآور و ایمن ضروری است.

کاربرد ژئوممبران ها :

ژئوممبران هامعمولاًمانعی برای جلوگیری ازنشت مایع وآسیب رساندن به آب های زیرزمینی هستند.

بسیاری از کاربردهای فرآیندی، این نیز درست است، اما مانع نقش دوم را ایفا می کند: حفظ مایعات فرآیند با ارزش.حوضچه های تبخیر، یک ژئوممبران به عنوان مانعی برای حفظ جامدات، شاید ارزشمند، شاید نه، استفاده می شود.

تولید NaCl با تبخیر آب دریا در محفظه‌های پوشش‌دار تشریح شد، که نمونه‌ای واقعی و در مقیاس بزرگ از ژئوممبران‌هایی که مواد جامد ارزشمند را برای بازیابی نهایی حفظ می‌کنند، ارائه می‌کند

حوضچه های تبخیر چگونه کار می کنند؟

صرف نظرازمحتوای آنهایا میزان تبخیر مطلوب،همه حوضچه هایی که برای این منظورساخته شده اند دارای ویژگی های مشترک هستند.

آنها بسیار کم عمق هستند و به جای عمق، سطح زیادی دارند. این امر سیالات را در معرض سطح نگه می دارد تا تبخیر را از طریق باد و تابش خورشیدی سرعت بخشد. آب فقط از سطحی که با هوا برخورد می کند تبخیر می شود،

بنابراین حوضچه های بزرگ و کم عمق برای این کاربردها بهترین کار را دارند. حوضچه‌ها، دریاچه‌ها و مخازن عمیق‌تر، تبخیر را کاهش می‌دهند و

آنها را برای ذخیره‌سازی طولانی‌مدت مناسب‌تر می‌کند. برخی از حوضچه‌های تبخیر خشک می‌شوند تا جایی که عملاً مایعی باقی نماند، در حالی که برخی دیگر لجن غلیظی تولید می‌کنند که نیاز به تصفیه یا پردازش بیشتر دارد.

چرا لاینینگ ضروری است؟

سرعت تبخیر ممکن است در این حوضچه ها تسریع شود، اما هنوز به شدت کنترل می شوند. حوضچه های بدون خط نیز از طریق نشت در خاک، آب خود را به سمت پایین از دست می دهند.

این،فرآیندغلظت رابیش ازآنچه درنظرگرفته شده سرعت می بخشد

ودرنتیجه تصفیه ناقص یاازبین رفتن مواد شیمیایی وموادمعدنی باارزش میشود. لاینرها علاوه بر محافظت از خاک و آب اطراف در برابر آسیب های محیطی، مانع از تأثیر نشت روی سرعت تصفیه می شوند.

با استفاده از لاینر ژئوممبران معدنی مناسب، حوضچه‌های تبخیر را می‌توان برای پردازش سخت‌ترین و خطرناک‌ترین مخلوط‌ها بدون نگرانی در مورد اثرات آن بر مناطق اطراف استفاده کرد.

آیا پوشش مورد نیاز است؟

تخلیه گاز یک مشکل عمده در انواع خاصی از حوضچه های تبخیر معدن است. بیشتر سنگ‌ها به خودی خود گازهای زیادی تولید نمی‌کنند، اما افزودن حلال‌ها و سایر مواد شیمیایی برای القای جداسازی فلزات می‌تواند منجر به تولید متان و سولفید هیدروژن شود.

اگر حوضچه ها در مناطق نزدیک کارگران یا مناطق مسکونی قرار داشته باشند، معمولاً برای ایمنی به روکش ها و سیستم های مدیریت گاز فعال نیاز است. از آنجایی که این گازها می توانند قابل اشتعال باشند، پوشش های مورد استفاده برای نگهداری آنها باید به اندازه کافی قابل اعتماد و محکم باشند تا در برابر افزایش و کاهش سطح فشار بدون پارگی مقاومت کنند.

کنترل عمق حوضچه روش اولیه برای تنظیم میزان تبخیر است. حوضچه های عمیق تر به دلیل کاهش تماس با هوا، کندتر تبخیر می شوند. آب عمیق‌تر نیز خنک‌تر می‌ماند و در برابر اثرات گرمایش خورشید مقاومت می‌کند و سرعت تبخیر را کاهش می‌دهد.

اگر یک فرآیند معدنی خاص به سرعت آهسته اتلاف آب نیازدارد تا زمان ته نشین شدن یا قرار گرفتن درمعرض مواد شیمیایی رافراهم کند،برای طراحی عمیق تری برنامه ریزی کنید که به کرانه های شیب دارودرنتیجه لاینرژئوممبران بادوام ترنیاز دارد.

سطح چگونه بر میزان تبخیر تأثیر می گذارد؟

دومین عامل مهمی که در میزان تبخیر یک حوضچه معدنی خاص نقش دارد، سطح کل آن است. افزایش سطح سطح، میزان تماس آب با هوا را نیز افزایش می دهد، که تنها نقطه ای است که تبخیر در آن واقعاً رخ می دهد. یک حوضچه بسیار کم عمق اگر سطح کمی نیز داشته باشد، همچنان سرعت تبخیر آهسته ای خواهد داشت. با این حال، ضرب سطح هنوز هم تأثیر کمتری بر نرخ تبخیر نسبت به عمق به تنهایی برای بیشتر مخلوط‌های معدن دارد. هنگامی که نرخ تبخیر خاصی را برای دستیابی به حداکثر استخراج سنگ معدن یا مواد معدنی هدف قرار می دهید، هر دو اندازه گیری را تنظیم کنید.

.

ویژگی های جغرافیایی و عملیاتی حوضچه های تبخیر چیست و چه تأثیری بر عملیات ژئوممبران دارد؟

حوضچه های تبخیر معمولاً دارای برخی ویژگی های مشترک هستند.

آنها در مناطق باز هستند تا از باد در این فرآیند استفاده کنند.

آنها در محیط های گرم تا گرم هستند که تبخیر بیشتر از بارندگی سالانه است.

حوضچه ها کم عمق هستند تا حداکثر گرما و UV را به مایع وارد کنند. (درجه حرارت بالا)

حوضچه هاممکن است نیازبه حذف جامدات باقیمانده یا شایدعملیات دسته ای یک بار مصرف با بسته شدن درجا داشته باشند.

(پنچری،سایش)شیب های جانبی در معرض نور خورشید قرار می گیرند تاحداکثرقرار گرفتن درمعرض وتجمع گرمارادریافت کنند.

بسیاری ا ژئوممبران هابرای قرارگرفتن درمعرض به دلیل نوسانات حرارتی توصیه نمی شوند.

آنها به مهارنفوذپذیری کم برای کل منطقه خیس شده ازجمله ناحیه تخته آزاد تا بالای دامنه های محیطی نیازدارند.

مایعات حاوی می توانند در برابر ژئوممبران تهاجمی باشند.

احتمال حمله شیمیایی به ژئوممبران با افزایش دما بیشتر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *