حوضچه‌ها

لاینرژئوممبران

ده ها نوع مختلف آبزی پروری و سپس ده ها تکنیک و ایده فردی دیگر در هر دسته وجود دارد.

بدون لاینر، حوضچه‌ها، ترانشه‌ها، مخازن و سایر واحدهای یک سیستم آبزی پروری مستعد نشت هستند و در طول زمان از کار می‌افتند.

ژئوممبران نوعی ژئوسنتتیک است که بسیار نفوذناپذیر است، به این معنی که آب را به دام می‌اندازد تا نتواند به بیرون نفوذ کند.

این محصولات انعطاف پذیر، سازگار، مقاوم در برابر مواد شیمیایی هستند و به راحتی در حوضچه هایی با هر اندازه ای نصب می شوند.

دقیقاً دریابید که چرا ژئوممبران ها در تقریباً هر پروژه آبزی پروری به خوبی کار می کنند.

خطرات آلودگی کمتر

تنها راه جلوگیری از آلودگی خاک و آب، قرار دادن یک سد واقعاً غیرقابل نفوذ، به جای امید به اینکه لایه‌های خاک و رس طبیعی جریان آب را کنترل کند، است. محلول مغذی مورد استفاده برای پرورش محصولات زراعی اگر اجازه داده شود از داخل خاک نفوذ کند، به احتمال زیاد باعث آسیب می شود.

حتی موانع سفت و سخت، مانند بتن، می توانند به آب اجازه دهند به آرامی از حوضچه ها یا مسیرهای مسابقه خارج شده و پخش شوند.

کنترل نشت، کلید جلوگیری از آلودگی است و بهترین کار با استفاده از پوشش ژئوممبران با درجه نفوذ ناپذیری بالا است.

کنترل بهتر pH

با افزودن یک مانع فیزیکی بین خاک و آب، حفظ pH دقیق مورد نظر بسیار آسان تر است.

کنترل سطوح مواد معدنی و آمونیاک محلول نیز با کمک آستر مناسب آسان تر است.

افزایش سطح آب های زیرزمینی می تواند به حوضچه یا راهرو نفوذ کند و یک محلول غذایی را تا حدی رقیق کند که محصولات زراعی از کار بیفتند. لاینرها نیز از این اتفاق جلوگیری می کنند.

پیشگیری از هدر رفتن آب

پروژه‌های آبزی پروری، که در یک مجموعه آب طبیعی ثابت مانند اقیانوس انجام نمی‌شوند، نیاز به منبع ثابت آب شیرین دارند. اگر طرح باز و غیر چرخشی باشد، این مقدار بسیار افزایش می یابد.

سیستم را با گلخانه های محصور و سایر پوشش ها ترکیب کنید و حتی می توانید تبخیر را به طور چشمگیری کاهش دهید.

اگر قصد دارید همان آب را بارها و بارها به گردش در آورید، قطعاً می خواهید اتلاف آب را در همه نقاط به حداقل برسانید.

برداشت های بزرگتر و قابل پیش بینی تر

برخی از مطالعات در مورد آبزی پروری، به ویژه آنهایی که شامل میگو و ماهی هایی مانند کپور هستند، نشان می دهد که سیستم های آستردار در زمان برداشت محصولات بزرگتر و سالم تری تولید می کنند. این می تواند در سیستم های تولید زراعی نیز رخ دهد. برای میگو و ماهی، رشد بیشتر و سرعت رشد سریعتر بیشتر به دلیل کیفیت آب پایدار و افزایش منابع غذایی در کف استخر است. این همچنین به محصولات کشاورزی کمک می کند، همراه با غلظت بیشتر مواد مغذی، زیرا آنها در خاک اطراف از بین نمی روند. اگر می‌خواهید با یک پروژه بزرگ آبزی پروری سود کسب کنید یا از یک موسسه خیریه حمایت کنید، قطعاً بزرگترین و سریع‌ترین برداشت ممکن را می‌خواهید.

کاهش ایجاد بیماری

حوضچه های خاک رس و خاک به ندرت به طور کامل خشک می شوند زیرا رسوبات موجود در پایین رطوبت زیادی را به دام می اندازند. میگوها و صدف ها، مانند صدف ها، به ویژه در معرض ابتلا به بیماری ها و سایر مسائلی هستند که میزان تولید آنها را کاهش می دهد. با آستر کردن حوضچه، می‌توانید هر دفعه که دوست دارید آن را کاملاً خشک کنید و تمام لجن‌ها را تمیز کنید تا به پاکسازی کامل برسید.

ژئوتکستایل و آستر ژئوممبران هر دو مواد نساجی مصنوعی هستند که می توانند برای طیف گسترده ای از کاربردهای ساختمانی استفاده شوند. در حالی که هر دو نوع دارای آرایش فیزیکی متشکل از مواد مشابه هستند، آنها به روش های کاملاً متفاوتی استفاده می شوند.

تفاوت بین ژئوتکستایل و ژئوممبران چیست؟

ژئوسنتتیک کلمه ای است که برای توصیف طیف گسترده ای از مواد پلیمری برای اهداف مهندسی عمران استفاده می شود. آنها برخی از همه کاره ترین مواد را در داخل زمین و اصلاحات ساختمانی تشکیل می دهند.

ژئوتکستایل ها طیف وسیعی از مواد را توصیف می کنند که مانند منسوجات سنتی هستند.

این منسوجات سبک وزن هستند و می‌توان آن‌ها را بدون بافت، بافندگی و یا با حرارت، رزین یا ترکیبی چسباند.

این کاردستی به آب اجازه می دهد تا بسته به منسوجات به درجات مختلف عبور کند.

ژئوممبران ها ژئوسنتتیک هایی هستند که از پلی اتیلن باچگالی بالا(HDPE)ساخته شده اند،به این معنی که الیاف به صورت محکم بافته میشوند. این مواد به طور معمول بسیار ضد آب، ضد آب و بادوام هستند و آنها را برای سنگین ترین کاربردها مناسب می کند.

آسترهای ژئوتکستایل وژئوممبران

هر دو ژئوتکستایل و ژئوممبران در زمینه مهندسی عمران مورد استفاده قرار می گیرند اما در غیر این صورت کاربردهای بسیار متفاوتی دارند.

ژئوتکستایل ها به دلیل متخلخل بودنشان برای زهکشی داخل زمین، کنترل فرسایش، یک لایه میانی تنش آور برای روسازی، یک لایه پایه برای مواد دانه دار، فیلتراسیون و بسیاری موارد دیگر قابل استفاده هستند.

ژئوممبران ها به دلیل دوام و ضد آب بودن،به عنوان لاینرهای دفن زباله برای محافظت از آب های زیرزمینی در برابر آلودگی،

درپوش و بسته شدن برای محل های دفن زباله، حوضچه ها، بایووال و لاینر کانال هالاینردیوارهای پایه،آسترهای هیدروپونیک،

مهار اصلاح و بسیاری موارد دیگر قابل استفاده هستند. استفاده می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *