روف گاردن

روف گاردن:

روف گاردن هر نوع پوشش گیاهی است که در پشت بام ساختمان ایجاد می شود. جدا از مزیت تزئینی، روف گاردن به منظور ارتقای معماری، کنترل دما، فرصت های تفریحی، زیستگاه های حیات وحش و غذا است. روش کشت غذا در پشت بام به عنوان کشاورزی پشت بام شناخته می شود. معمولاً با کمک باغ‌های کانتینری، سیستم‌های دیناپونیک هوا یا ایروپونیک، هیدروپونیک یا بام سبز انجام می‌شود. علاوه بر فضای پشت بام، پلتفرم‌های اضافی معروف به «پل‌های هوایی» نیز می‌توانند بین ساختمان‌های بلند ایجاد شوند.

من برای سال‌ها در مورد استفاده از آنها و اینکه آیا آنها در واقع مزیت زیست‌محیطی را ارائه می‌دهند که به بهترین وجه با هزینه ایجاد و اجرای “دفن سقفی” شما مناسب است، مجذوب بودم.

انواع روف گاردن

روف گاردن های وسیع

این نوع روف گاردن به حداقل لایه بستر خاک نیاز دارد و از این رو نگهداری از آن آسان است. این باغ ها برای انبارها، گاراژها، پشت بام ها یا سایر ساختمان های اضافی در اطراف خانه مناسب هستند. در عین حال ارزش زیبایی شناختی کمتری دارد زیرا انواع پوشش گیاهی روی آن بسیار محدود است. گلسنگ و خزه بهترین پوشش گیاهی برای این نوع باغ هستند. گلسنگ می تواند به راحتی روی سطوحی مانند پلاستیک، فلز و شیشه رشد کند. از طرف دیگر خزه گیاه کوچکی است که برای بقای خود به تغذیه کمتر و برای رشد به رطوبت بالای خاک نیاز دارد. این روف گاردن از نظر نوع پوشش گیاهی و ساخت و ساز ارزانتر است و برای آب و هوای مرطوب ایده آل است.

روف گاردن های نیمه فشرده

این نوع روف گاردن نیاز به لایه خاک عمیق تری دارد که تنوع گونه های گیاهی را افزایش می دهد. به دلیل پوشش گیاهی، بار بیشتر خاک و نگهداری آب، ساخت و ساز پایدارتری برای این نوع مورد نیاز است. پوشش گیاهی را می توان با گونه های پایین تر از جنس Sedum انجام داد. از آنجایی که این گونه ها آبدار هستند، نیازی به آبیاری مکرر ندارند. با این حال، پوشش گیاهی به آبیاری اضافی در طول دوره های خشک طولانی مدت نیاز دارد. گل های وحشی که نیازی به نگهداری ندارند را می توان به راحتی در چنین روف گاردن هایی پرورش داد.

روف گاردن فشرده

در این نوع باغچه ها می توان پوشش گیاهی مشابه باغچه های حیاط خلوت مانند گل، درختچه، درخت و چندین عنصر پارکی کاشت.

با این حال،این روف گاردن نیاز به سازه های بزرگ و پایدار دارد و از این رو بیشتر ساختمان ها برای روف گاردن های فشرده مناسب نیستند.علاوه بر نیازهای اولیه نگهداری، در طول آبیاری نیز توجه ویژه ای را می طلبد.

طراحی روف گاردن

سطح مقطع یک روف گاردن معمولاً با یک لایه عایق در پایین، یک غشای ضد آب برای جلوگیری از نشت از ساختمان و یک مانع ریشه برای جلوگیری از نفوذ ریشه ها از طریق غشای ضد آب شروع می شود.

بایدازیک غشای ضدآب استفاده کردکه بتوانددربرابراثرات اسیدهای آزاد شده از ریشه برخی گیاهان مقاومت کند.

لایه زهکشی ساخته شده ازپلاستیک سبک وزن،خاک رس یا شن لایه بعدی است. این لایه علاوه بر حفظ سطح آب، محیط کشت را نیز هوادهی می کند. نقاط زهکشی باید از بالا قابل دسترسی باشد زیرا سیستم سقف کل سقف را می پوشاند.

طرح های خاص، لایه زهکشی همچنین می تواند آب را برای استفاده بعدی توسط گیاهان ذخیره کند.

لایه زهکشی یک ژئوتکستایل یا تشک فیلتر قرار دارد که به آب اجازه می دهد تا از آن عبور کند و همچنین از فرسایش ذرات ریز خاک جلوگیری می کند.

درنهایت،لایه های بالایی از یک پتو باد، گیاهان و محیط های رشد تشکیل شده است. محیط رشد وزن سبکی دارد و به زهکشی کمک می کند و در عین حال مواد مغذی را برای گیاهان تامین می کند. پتو باد برای نگه داشتن محیط رشد تا زمانی که ریشه گیاهان تشکیل شود استفاده می شود.

تعمیر و نگهداری روف گاردن

نگهداری از روف گاردن یکی از موانع اصلی نصب آنها است.

بااین حال،درنظرگرفتن برنامه نگهداری درطول فرآیند طراحی ضروری است زیراهمه انواع روف گاردن نیازبه تعمیر ونگهداری دارند.

کلیه ساختمان های تجاری دارای روف گاردن باید حداقل دو بار در سال تحت بررسی سقف و ناودان قرار گیرند.

سقف‌های تنوع زیستی و سقف‌هایی که برای نگهداری کم طراحی شده‌اند به هرحال یک یا دو بار درسال برای تمیز کردن زهکشی‌ها وناودان‌ها وازبین بردن زباله‌های ناخواسته نیازبه بررسی تعمیر ونگهداری دارند.

سقف‌های سدوم گسترده به سیستم نگهداری فشرده‌تری با استفاده از کود یک‌بار در سال یا سه بار وجین‌های هرز نیاز دارند. بااین حال،رژیم کمترفشرده سقف‌های سدوم منجر به توسعه پوشش گیاهی مخلوط‌تر می‌شود. برای روف گاردن های وسیع، لازم است یک علفزار گل وحشی ایجاد شود. بسترهای با باروری پایین به نوبه خود باعث ایجاد پوشش گیاهی کوتاه می شوند که نیازی به کاهش سالانه ندارد.

نگهداری

مواردزیربرخی ازعوامل کلیدی هستند که بایددرحین نگهداری درنظرگرفته شوند:

باید تلاش کرد تا از انسداد زهکش ها و رشد گیاهان نامطلوب جلوگیری شود.

استفاده از کود باید به حداقل برسد زیرا سطح بالای استفاده ممکن است منجر به افزایش سطح مواد مغذی شود. که ممکن است بر کیفیت آب تأثیر منفی بگذارد.

موانع پوشش گیاهی مهم هستند زیرا از گسترش آتش جلوگیری می کنند.

داشتن سیستم های حفاظت در برابر سقوط ضروری است زیرا تعمیر و نگهداری در لبه 2 متری سقف انجام می شود. این سیستم ها باید سالی یکبار نگهداری شوند.

مزایای روف گاردن

مزایای کلیدی باغ پشت بام درزیرذکرشده است:

انتشار CO2 را تبدیل می کند

اکسیژن تولید می کند

گرمای ساختمان ها و هزینه های انرژی را کاهش می دهد

زیستگاهی برای حیات وحش ایجاد می کند

دمای محیط را کاهش می دهد

آب باران را جذب و برداشت می کند

رواناب و تخلیه آب طوفان را کاهش می دهد

حوضه های آبریز بزرگی ایجاد می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *