سیم جوش

تمام فرآیندهای جوشکاری قوس الکتریکی از الکتریسیته برای ایجاد یک قوس بسیار داغ استفاده می کنند که فلز پایه اعضای اتصال را ذوب می کند. این باعث ایجاد همجوشی می شود. این همجوشی توسط یک فلز مذاب دیگر، که فلز پرکننده است، کمک می کند. تمام فرآیندهای جوشکاری قوس الکتریکی از فلز پرکننده استفاده می کنند. با جوشکاری چوبی(SMAW)،این الکترود پوشش داده شده است.در جوشکاری TIG از میله های پرکننده استفاده می شود که در حوضچه جوش فرو می روند. با این حال، در فرآیندهای جوشکاری MIG و FCAW از سیم جوش استفاده می شود.

سیم جوش چیست؟

سیم جوش الکترود در فرآیند جوشکاری است. این بدان معناست که قوس الکتریکی شکاف بین سطح قطعه کار و انتهای سیم را می‌پوشاند. این چیزی است که به شروع قوس کمک می کند. علاوه بر این که به عنوان سمت الکترود قوس عمل می کند، خود فلز پرکننده نیز است که وارد حوضچه جوش مذاب می شود تا پیوند قوی ایجاد کند.

چگونه کار می کند؟

سیم جوش با استفاده از سیستم تغذیه سیم رسوب می کند.روی قرقره های جداگانه پیچیده شده،روی فیدرسیم دستگاه جوش قرار می گیرد.هربار که ماشه روی تفنگ جوش کشیده می‌شود، سیم تغذیه می‌شود و هنگامی که با سطح قطعه کار زمین شده الکتریکی تماس پیدا می‌کند، قوس شروع می‌شود و فرآیند ذوب فلز پایه را آغاز می‌کند. سپس سیم از گرمای قوس ذوب می شود و فلز پرکننده در حوضچه جوش رسوب می کند.

چه انواع سیم جوش وجود دارد؟

سیم جوش به یک نوع فلز پرکننده محدود نمی شود. آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، فولاد نرم، فولاد گالوانیزه و مواد آلیاژی را می توان با استفاده از سیم جوش با قطرهای مختلف به شرط وجود سیم مناسب برای آن نوع فلز پایه، جوش داد. اما به طور کلی دو دسته سیم جوش وجود دارد.

سیم سخت

این برای جوشکاری MIG استفاده می شود، که اغلب به آن “سیم سخت” می گویند.

نام آن از این واقعیت گرفته شده است که می توان آن را فقط با انبردست جوشکاری قیچی کرد، درحالی که سیم های شار رامی توان با دست شکست.سخت باید با گاز محافظ استفاده شود تا ازجوش در حالت مایع محافظت شود.

سیم شار

فلاکس یک فلز پرکننده لوله‌ای است که در مرکز سیم شار دارد. این خانواده از سیم ها شامل محافظ دوگانه است که از محافظت در برابر شار و همچنین یک گاز محافظ استفاده می کند و خود محافظ که تنها بر شار متکی است.

سیم جوش ازچه چیزی ساخته شده است

1-سیم سخت

سیم جوشMIG دردرجه اول ازفلز پایه ساخته شده است.همچنین ممکن است شامل منگنز، تیتانیوم وسیلیکون باشد(بقایای آن اغلب پس از جوشکاری دیده می شود)سیم معمولاً با مس پوشانده می شود که علاوه بر کمک به کاهش اکسیداسیون درحین جوشکاری،می تواند از زنگ زدن سیم نیز جلوگیری کند.

2-سیم شار

انتخاب فلز پرکننده برای این اغلب فولاد نرم است. اما می تواند شامل موارد دیگری نیز باشد. نیکل یک آلیاژ رایج برای این نوع سیم است. علاوه بر فلز پرکننده، شامل ترکیبی از اکسید کننده ها، فلاکس ها، پودرهای فلزی و سایر آلیاژها است.

آیا سیم فلوکس خراب می شود؟

بله، سیم FCAW ممکن است منقضی شود. اگر در شرایط سخت قرار گیرد سریعتر منقضی می شود. حتما سیم خود را خشک و دور از هرگونه رطوبت نگه دارید. چه سیم جوشی بدون گاز کار می کند؟

سیم‌های جوشکاری طراحی‌شده برای FCAW-S، که جوش‌کاری با هسته‌های شار Self-Shielded است، نیازی به گاز محافظ ندارند.

آیا Flux-Cred همان چیزی است که MIG Welding است؟

بیایید آن را اینگونه بیان کنیم. جوشکاری با هسته شار نوعی از جوشکاری MIG است. از تجهیزات یکسانی استفاده می کند، جریان یکسانی دارد و غیره. تفاوت در این است که یک سیم از فلاکس استفاده می کند و سیم دیگر یک سیم جامد است.

در صورت نیاز به انتخاب سیم جوش، گزینه های زیادی برای انتخاب وجود دارد.بسته به اندازه جوشی که باید بسازید،باید قطرسیم خود راتغییر دهید. برخی از اندازه های رایج عبارتند از 0.035 اینچ، 0.045، 0.052، و 1/16. برخی از موقعیت افقی و مسطح FCAW “hog wire” 1/8 اینچی است. این کاملاً محدوده ای است که گزینه های زیادی را به جوشکار می دهد.

سیم جوش ER70S چیست؟

سیم جامد ER70S-6 رایج ترین انتخاب برای جوشکاری فولاد نرم است. این سیم به طور گسترده در دسترس در ساخت عمومی، کاربردهای جوش خودرو یافت می شود و می تواند برای جوشکاری رباتیک، و همچنین برای تکمیل مسیرهای ریشه برای جوشکاری لوله و سایر کاربردهای حیاتی یا صنعتی استفاده شود.

سیم جوش چه نوع سیمی است؟

سیم مسی

کابل های جوشکاری بسیار انعطاف پذیر هستند وتعداد زیادی رشته بسیار ظریف از سیم مسی ساخته شده اند.آنها با مواد لاستیکی مصنوعی، از جمله لاستیک مونومر اتیلن پروپیلن دی ان(EPDM)و نئوپرن عایق بندی شده اند.

انواع اصلی جوش چیست؟

4 نوع مختلف فرآیندهای جوشکاری 2023 – NEIT

چهار نوع اصلی جوش عبارتند از: جوشکاری با قوس فلزی گازی(GMAW/MIG)،جوشکاری با قوسی تنگستن گازی(GTAW/TIG)، جوشکاری قوس فلزی محافظ شده(SMAW)وجوشکاری با هسته شار(FCAW).

چند نوع سیم جوش وجود دارد؟

انواع سیم جوش: به کدام سیم نیاز دارید؟

بسته به نیاز شما برای کیفیت، بهره‌وری وهزینه،می‌توانید از بین سه سیم جوش قوس الکتریکی محافظ گاز برای کاربردخود انتخاب کنید: سیم جوش قوس فلزی با گاز جامد(GMAW)کامپوزیت GMAW (با هسته فلزی). سیم قوس الکتریکی محافظ گازی (FCAW). MIG ER70S-6 برای چه مواردی استفاده می شود؟

سیم جوشMIDALLOY ER70S-6برای جوشکاریGMAW وGTAWبرای اکثر مواد فولاد کربنی طراحی شده است.کاربردهای معمولی شامل فولاد ساختاری، صفحه فولاد کربنی،لوله،اتصالات،ریخته گری وآهنگری است.رسوب فلز پرکننده جوش داده شده استحکام و سختی کافی رانشان می دهد و ممکن است به PWHT نیاز نداشته باشد.

سیم جوش E71T برای چه مواردی استفاده می شود؟

E71T-11 یک سیم با هسته شار خود محافظ است که برای جوشکاری فولادهای کربنی استفاده می شود. نیازی به گاز محافظ ندارد و می توان از آن در عملیات جوشکاری چند پاسی محدود استفاده کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *