ماده ژئوسنتتیک

مقدمه

ژئوگرید ماده ژئوسنتتیکی است که برای تقویت خاک و مواد مشابه استفاده می شود. ژئوگریدها معمولاً برای تقویت دیوارهای حائل و همچنین زیرمجموعه ها یا زیر خاک زیر جاده ها یا سازه ها استفاده می شوند. خاک ها تحت کشش از هم جدا می شوند. در مقایسه با خاک، ژئوگریدها از نظر کشش قوی هستند. این واقعیت به آنها اجازه می دهد تا نیروها را به منطقه بزرگتری از خاک منتقل کنند.

ژئوگریدها معمولاً از مواد پلیمری مانند پلی استر،پلی اتیلن یا پلی پرویلن ساخته میشوند. آنها ممکن است از نخ بافته یا بافته شوند،با گرما ازنوارهای مواد جوش داده شوند یا با سوراخ کردن یک الگوی منظم ازسوراخ ها در ورق های مواد تولید شوند،سپس به صورت شبکه کشیده شوند.

ژئوسنتتیک ها

ژئوگریدها یک دسته مجزا از ژئوسنتتیک ها را تشکیل میدهند که برای تقویت طراحی شده اند. این محصولات با استحکام کششی نسبتاً بالا و یک آرایه توزیع یکنواخت از روزنه‌های بزرگ (روزنه‌های بین عناصر طولی و عرضی) مشخص می‌شوند.

عناصر ژئوگرید در نوع پلیمری و ابعاد مقطع متفاوت هستند. آنها گاهی اوقات می توانند شکل و ابعاد را در طول خود تغییر دهند. ژئوگریدها یا به صورت یکپارچه تولید می شوند، به صورت اولتراسونیک یا چسبنده می شوند، یا در فرآیند بافندگی یا بافندگی به هم متصل می شوند و سپس روکش می شوند.

ژئوگریدها همچنین به عنوان گابیون و لنگر ورقه ای استفاده می شوند که بین ژئوتکستایل ها و ژئوممبران ها قرار می گیرند یا برای ساخت تشک هایی برای پر کردن یا خاکریزها روی خاک های نرم استفاده می شوند.

ژئوتکستایل:

Watersaver ژئوتکستایل های نبافته مدنی و محیطی را با ثبات ابعادی عالی ارائه می دهدازژئوتکستایل ها می توان برای جداسازی و فیلتراسیون استفاده کرد.پارچه های غیربافته،بافته شده وبااستحکام بالاهمگی دردسترس هستند.

ژئوگریدها:

Watersaver محصولات ژئوگرید را افزایش می دهد و تعمیر و نگهداری را در جاده ها، ورودی ها، مناطق استراحت و سایت های نفت و گاز به حداقل می رساند. با استفاده از ژئوگریدهای BX می توان به کاهش ضخامت سنگدانه دست یافت. مهندسی برای کاهش کل در دسترس است.

دسته بندی ژئوگرید:

قیر، لاتکس یا پی وی سی مواد پوشش معمولی هستند. ژئوسنتتیک های موجود در این گروه توسط بسیاری از شرکت ها تولید می شوند که دارای محصولات تجاری مختلف هستند.

دسته سوم ژئوگریدهابا اتصال لیزری یااولتراسونیک میله ها یاتسمه های پلی استر یاپلی پروپیلن به صورت شبکه ای ساخته میشوند. دو سازنده در حال حاضر چنین ژئوگریدهایی را می سازند.

بخش ژئوگرید نه تنها در تولید محصولات جدید، بلکه در ارائه اطلاعات فنی قابل توجه برای کمک به مهندس طراح بسیار فعال است.

اهمیت ژئوگرید:

ژئوگریدهایکپارچگی ساختاری خاک را در جاده ها، دیوارها و شیب ها با تقویت و محدود کردن مواد پرکننده و توزیع نیروهای بار بهبود می بخشند. ژئوگریدهاپاسخی برای طراحان، توسعه دهندگان و پیمانکارانی هستند که با چالش های ناشی از زمین های شیب دار و زیرسازی های نرم مواجه هستند.

ژئوگریدهابه خاک کمک می کنند تا در کاربردهای جداسازی درجه تقریباً در هر زاویه دلخواه قرار گیرند. در کاربردهای دیوار حائل و شیب، ژئوگریدها را می توان با طیف گسترده ای از عناصر رو به رو ترکیب کرد تا زیبایی شناسی مورد نظر را برای هر پروژه ایجاد کند.

ژئوگریدها برای ساخت جاده‌های دسترسی، بزرگراه‌ها، برم‌ها، دایک‌ها و کاربردهای سازه‌ای پشتیبانی می‌کنند که قبلاً به استفاده از روش‌های گران‌قیمت بیش از حد حفاری یا شمع‌بندی روی بسترهای ضعیف نیاز داشتند. ژئوگریدها همچنین در کاربردهای تقویت پایه برای کاهش ضخامت سنگدانه ها یا افزایش عمر عملکرد جاده استفاده می شوند.

کاربردها و توابع ژئوگرید:

برنامه های کاربردی:

دیوارهای نگهدارنده

شیب های تند

خاکریزی بر روی خاک های نرم

پایداری روکش در محل های دفن زباله

پل باطل

تقویت روسازی

ژئوگرید توده خاک را تثبیت می کند

کارکرد:

ژئوگرید توده خاک را تثبیت می کند.

توده خاک مرکب با استحکام بیشتر ایجاد می کند

ژئوگرید همان خاکی کردن است که فولاد تقویت کننده برای بتن است

بارهای بسیار بیشتری را می توان توسط ساختار خاک حمل کرد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *