محوطه سازی

تغییرات محوطه سازی

محوطه سازی مدرن فرآیندی است که در یک یا همه سه دسته زیر در یک منطقه از زمین تغییراتی ایجاد می کند:

گیاهان – افزودن گیاهان زینتی، خوراکی، بومی یا سایر انواع گیاهان محوطه سازی.

زمین – تغییر شکل زمین از طریق درجه بندی، پر کردن، تپه، تراس و غیره.

سازه‌ها -ساختن نرده‌ها،پوشش‌های پاسیو،دیوارها،عرشه‌ها،گلدان‌های مرتفع یاسایرویژگی‌های ساخته شده.

تاریخچه

مردم قرن هاست که کارمحوطه سازی راانجام داده اند. در زمان مایاهای باستان، انسان ها به دلایل زیبایی شناختی و عملی زمین را دستکاری می کردند. افزودن گیاهان، تغییر در زمین های موجود و ساخت سازه ها همگی بخشی از محوطه سازی هستند.

امروزه محوطه سازی به برنامه ریزی، چیدمان و ساخت باغ هایی اطلاق می شود که ظاهر را بهبود می بخشد و فضای قابل استفاده برای فعالیت های بیرونی اطراف خانه ایجاد می کند. وقتی صحبت از محوطه سازی به میان می آید، گزینه های زیادی وجود دارد.

برخی از افراد خواهان ترکیبی کاملاً متعادل از هاردسکیپ (پاسیو) و softscape (گیاهان) هستند. برخی از مردم خواهان طراحی چشم انداز پایداری هستند که در مصرف آب صرفه جویی کرده و یک زیستگاه طبیعی ایجاد کند.

در حالی که افراد دیگر می خواهند یک سبک باغ خاص را بازسازی کنند، به نظر آنها جذاب است، مانند مدرن یا گرمسیری. برخی دیگر خواهان فضایی کامل با آشپزخانه در فضای باز، آتش‌دان و استخر هستند که بتوانند در آن دوستان و خانواده را سرگرم کنند.

هر آنچه که می خواهید، مطمئن شوید که این موضوع را به طور واضح با حرفه ای که با آن کار می کنید، در میان بگذارید.

فرآیند محوطه سازی

محوطه سازی کاری است که علم وهنر را درهم آمیخته است. با داشتن دانش باغبانی و همچنین آشنایی با عناصر و اصول طراحی منظر، یک متخصص منظر می تواند به شما کمک کند ملک خود را تغییر دهید. معمار منظر، طراح یا پیمانکاری که برای کار با آن انتخاب می کنید، شما را در فرآیند محوطه سازی، که شامل مرحله طراحی و ساخت است، راهنمایی می کند.

بزرگترین اشتباهی که دست سازان انجام می دهند این است که بدون برنامه به مرحله ساخت و ساز عجله می کنند. طرح‌های منظر،ایده‌ها را به تصاویری تبدیل می‌کنند واطمینان می‌دهند که مقیاس وچیدمان قبل ازساخت وساز درنظرگرفته شده است.

طراح منظر شما طرحی را برای حیاط شما ایجاد می کند که متناسب با نیازهای شما باشد و راه حل هایی برای مشکلات رایج محوطه سازی، مانند شیب، باد، آفتاب یا کمبود فضا ارائه می دهد.

معنی محوطه سازی

برای جذاب‌تر کردن یک باغ، پارک یا سایر مناطق زمین با افزودن ویژگی‌های مختلف، گیاهان و غیره.

آنها کار خارق‌العاده‌ای در محوطه‌سازی باغ با فواره‌ها، تغذیه پرندگان و حوض‌ها انجام داده‌اند.

انواع مختلفی از مناظر وجود دارد، از جمله:

مناظرساحلی

مناظررودخانه ای

مناظرکویری

مناظرکارستی

مناظرکوهستانی

طراحی محوطه سازی

تحلیل، برنامه ریزی و طراحی فضاهای زندگی بیرونی است.منظر امروزه طیف گسترده ای از عناصر را برای دستیابی به فضاهای کاربردی و زیبا برای زندگی در فضای باز ادغام می کند.

محوطه سازی نیاز به درک خاصی از باغبانی و طراحی هنری دارد، اما به گیاهان و باغبانی محدود نمی شود. مجسمه سازی زمین برای افزایش قابلیت استفاده (پاسیو، گذرگاه ها، حوضچه ها، آبنماها) نیز نمونه هایی از محوطه سازی مورد استفاده هستند.

نکات مهم منظره سازی

10 نکته مهم که هنگام برنامه ریزی منظره خود باید در نظر بگیرید…

حیاط خود را بشناسید …

به مضامین فکر کنید …

فضاها را ایجاد و پیوند دهید. …

کاری کنید که گیاهانتان برای شما کار کنند. …

کاشت های خود را ساختار دهید. …

نکات مهم را برجسته کنید. …

به جزئیات توجه کنید…

فهرست انواع مختلف منظره صحرا، دشت، تایگا، توندرا،تالاب،کوهستان، رشته کوه،صخره، ساحل،منطقه ساحلی،یخچال طبیعی،مناطق قطبی زمین،بوته زار،جنگل،جنگل بارانی،جنگل، جنگل،مور،استپ،دره.

انواع مختلفی از مناظر وجود دارد،

از جمله اما نه محدود به:

1-مناظرساحلی

2- مناظررودخانه ای

3-مناظر خشک

4-مناظرکوهستانی

5-مناظرکارستی. خاکریز،و دشت سیل یا تراس.

برخی از شکل‌های زمین، مانند تپه‌های شنی منطقه خشک که کیلومترها ادامه دارند، گسترده هستند.

چرا طراحی منظر مهم است؟

همه ما می دانیم که گیاهان و درختان مهم هستند. معماری منظر به محافظت و مراقبت از آنها کمک می کند.برای اینکه گیاهان به درستی رشد کنند،به خاک با کیفیت،مقدار آب مناسب،سطح صحیح قرارگرفتن در معرض نور خورشید و محافظت در برابر آفات نیاز دارند.

تفاوت اصلی بین جهت گیری تصویر افقی و عمودی این است که یک تصویر افقی عریض تر از بلندتر است در حالی که تصویر پرتره بلندتر از عریض تر است. به عبارت دیگر، تصاویر منظره در یک طرح افقی گرفته می شوند درحالی که تصاویر پرتره دریک طرح بندی عمودی گرفته می شوند.

محوطه سازی خوب برنامه ریزی شده می تواندارزش ملک را5.5-12.7٪افزایش دهد. این امر به ویژه در صورتی مفید است که سال‌ها بعد به دنبال فروش مجدد ملک خود هستید، زیرا گیاهان با گذشت زمان پرتر می‌شوند. امکاناتی که استفاده از فضاهای داخلی و خارجی را به حداکثر می رساند، خانه ها را برای خریداران جذاب تر می کند.

«ویژگی منظر به ویژگی‌های زیبایی‌شناختی منحصربه‌فردی اشاره دارد که می‌تواند یک صحنه را از صحنه دیگر در محدوده زمانی و مکانی مشخص متمایز کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *