نصب ژئوممبران :

نصب لاینر ژئوممبران

Enviroseal یکی از پیشروها در نصب ژئوممبران در بریتانیا و اروپا است. سیستم های پوشش ژئوممبران بیش از 50 سال است که وجود دارد. با شیوع بیشتر نگرانی های زیست محیطی، این سیستم های پوشش وسیله ای عملی برای جلوگیری از آلودگی منابع آب توسط آلاینده ها هستند.

ژئوممبران نوعی ماده مصنوعی(درواقع ژئوسنتتیک)است که ازغشاهای غی قابل نفوذ تشکیل شده است.در اصل، یک لاینر ژئوممبران یک مانع هیدرولیکی مصنوعی است. این سیستم ها را می توان برای محتوی محصولات جانبی زباله های خطرناک، کنترل بوها، جمع آوری گاز، حفظ منابع آب آشامیدنی، رشد مواد غذایی در کاربردهای آبزی پروری، سدهای ضد آب و کنترل پساب ها مورد استفاده قرار داد. مزایای استفاده از سیستم های پوشش ژئوممبران بسیار زیاد است، به خصوص اگر نیاز به منابع بهبود کیفیت آب در سراسر جهان را در نظر بگیریم.

البته، مانند هر محصول همه کاره، انواع مختلفی از مواد ژئوممبران وجود دارد که هر کدام مجموعه ای از ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند.

متداول ترین پوشش های ژئوممبران هستند:

پلی اتیلن با چگالی کم خطی (LLDPE). LLDPE یک پلیمر خطی است که دارای استحکام کششی و مقاومت در برابر سوراخ شدن نسبت به پلی اتیلن کم چگالی قبلی (LDPE) است. LLDPE با فرآیند کوپلیمریزاسیون اتیلن (و سایر آلفا الفین ها مانند بوتان و/یا اکتان) در فشار و دمای پایین تولید می شود. ژئوممبران های LLDPE به طور باورنکردنی انعطاف پذیر هستندوزمانی که تحت تنش قرارمی گیرند،کشیده می شوند.قابل ذکر است که در برابر مواد شیمیایی بسیارمقاوم است.

پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) – شاید متداول ترین پوشش ژئوممبران، HDPE هم به طور گسترده در دسترس باشد و هم به طور کلی کم هزینه ترین باشد. لاینرهای HDPE مقاومت بسیار خوبی در برابر ازن و تشعشعات طیف ماوراء خشن و همچنین مقاومت شیمیایی قابل توجهی دارند. به طور معمول، لاینرهای HDPE در محل دفن زباله و عملیات معدن استفاده می شود. برای کاربردهای بزرگ، HDPE کارآمدترین ابزار را برای دستیابی به نتایج دلخواه فراهم می کند.

پلی پروپیلن انعطاف پذیر (FPP) – نصب ژئوممبران FPP نسبت به آسترهای مبتنی بر پلی اتیلن هزینه بیشتری دارد، اما به دلیل انعطاف پذیری بیشتر و مقاومت در برابر ترک بهتری نسبت به HDPE شهرت دارد. نصب و ترمیم این آسترها پس از پیری آسانتر است.این ماده رزینی است که بلاستیک اتیلن-پروپیلن وپلی پروپیلن هم پلیمریزه شده است.

اتیل وینیل استات (EVA) – EVA سه برابر انعطاف پذیرتر از LDPE است و می تواند دمای 96 درجه سانتیگراد را تحمل کند.این ماده به عنوان یک مانع خوب شناخته شده است،می تواند دربرابردماهای پایین،مقاومت در برابر استرس خوب،ضد آب و مقاوم دربرابراشعه ماوراء بنفش مقاومت کند.این ماده بوی بسیار کمی دارد.EVA کوپلیمری ازاتیلن وینیل استات است.

استقرار لاینر:

سطح بایدبلافاصله قبل ازقرار دادن آستربررسی شود.هر گونه زباله ای که می تواند به لاینر آسیب برساند یا از استقرار یکنواخت/یکنواخت جلوگیری کند باید حذف شود.

استقرار رول ها باید به گونه ای باشد که به کمترین میزان جوشکاری نیاز داشته باشد.

رول ها همانطور که ازقبل درطرح یا طرح تعیین شده قرارمی گیرند.

اگر آستر از یک شیب عبور کند، به صورت عمودی به سمت بالا و پایین شیب قرار می گیرد. علاوه بر این، موادی که در یک شیب مستقر می شوند باید به دقت باز شوند و نه اینکه به سادگی در سراشیبی باز شوند. در شیب هایی که منحنی هستند، مواد ممکن است نیاز به برش مورب داشته باشند تا از عمود بودن جوش ها اطمینان حاصل شود.

نصب کنندگان اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از چروک شدن انجام می دهند

آسترهاراهمانطورکه گذاشته شده اند لنگر بزنید.معمولا از کیسه های شن یا لاستیک استفاده می شود.

نصب و راه اندازی سیستم های پوشش ژئوممبران:

نصب سیستم های پوشش ژئوممبران فرآیند پیچیده ای است که عموماً توسط مهندسان وتکنسین های آموزش دیده انجام می شود.برای اطمینان از اینکه هر سیستم پوشش ژئوممبران به درستی به کار گرفته می شود،تکنیک های مختلف جوشکاری تخصصی،آماده سازی محل وتخصص نصب مورد نیازاست. در زی یک فرآیند نصب ژئوممبران کلی ودرعین حال گویا است:

بازرسی تضمین کیفیت:

موارد زیر برای اطمینان از نصب ژئوممبران با کیفیت بررسی می شود:

شرایط سطح قبل از اجرای آستر تمام الزامات را برآورده می کرد

رول های ژئوممبران به درستی مستقر و شناسایی شدند

سیستم لنگر به درستی انجام شد

ترانشه لنگروقراردادن آسترهمه به درستی انجام شد

تجهیزات جوش درست استفاده شد

دستگاه های کنترل کیفیت به درستی کار می کردند

درزهای جوشکاری فیوژن و/یا درزهای جوش اکستروژن را تأیید کرد

تمام تعمیرات تکمیل شد

نفوذ صحیح لوله

خطوط درز دقیق بود

نصب بر اساس طرح اصلی انجام شد

مستندات نصب تکمیل شد

تضمین کیفیت یک استاندارد همیشه حاضر است: قبل، در حین و پس از اتمام پروژه. ناظران همیشه در محل کار حضور دارند تا اطمینان حاصل کنند که تمام مراحل نصب ژئوممبران به درستی اجرا می شوند. گزارش‌های دقیق برای ثبت پیشرفت کار و همچنین هرگونه مشکلی که رخ می‌دهد و نحوه حل آنها نگهداری می‌شود. به نوبه خود، این سوابق توسط یک مدیر میدانی بررسی می شود و یک لایه دیگر از بازرسی تضمین کیفیت را فراهم می کند.

نصب:

مشخصات ژئوممبرین مورد استفاده

نوع سیستم لنگر مورد نیاز.

مقدار پوشش ژئوممبران

کدام کنترل‌های کیفی وجود خواهد داشت.

شرایط آب و هوایی چگونه است زیرا دما نقش مهمی در تکمیل فرآیند نصب و راه اندازی دارد.

دریافت،نگهداری وجابجایی:عوامل زیربایددرهنگام ورودمحصول درنظر گرفته شوند.

لازم است هر رول دارای شماره شناسایی و گواهی کیفیت باشد.

برای جلوگیری ازآسیب،رول ها راباتجهیزات تایید شده تخلیه کنید.برای انجام این کارمی توان از میله های پخش کننده یا تسمه های بالابراستفاده کرد.

بازرسی بصری از بیرون رول ها باید نشان دهد که هیچ سوراخ، پارگی یا حباب وجود ندارد. هر گونه آسیب عدم انطباق که شناسایی شود یادداشت و ثبت خواهد شد. مواد غیر منطبق یا به انطباق تعمیر می شوند یا به روشی استفاده می شوند که مناسب استفاده از آن باشد.

سطح محل نگهداری باید عاری از سنگ و هرگونه اقلامی باشد که می تواند آسترها، گل و لای، گریس و مواد شیمیایی را سوراخ کند. رول ها را می توان روی سکوهای چوبی یا تشک های شنی قرار داد. همچنین سطح نباید نزدیک منبع گرما باشد.

رول ها نباید بیشتر از 3 روی هم قرار گیرند

محل ذخیره سازی باید در مکانی باشد که کار با آستر را به حداقل برساند. نصب ژئوممبران واقعی مراحل بسیاری در کل فرآیند دارد.

درحالی که فرآیند نصب یک تلاش درگیر است،تلاش موردنیازفقط کاربردسیستم های پوشش ژئوممبران رابه عنوان یک کالای اثبات شده برای مهار آلودگی روشن می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *