پارچه ژئوتکستایل

پارچه ژئوتکستایل

ژئوتکستایل ها که در اصل پارچه های فیلتر نامیده می شوند، منسوجات نفوذپذیر مصنوعی هستند که در ساخت سازه های جاده و زمین مورد استفاده قرار می گیرند. آنها از پلی استر یا پلی پروپیلن ساخته شده اند. آنها را می توان در کاربردهایی مانند فیلتراسیون، جداسازی و زهکشی استفاده کرد.

اینها شامل پلی پروپیلن، پلی استر و کویر است. در روزهای اولیه صنعت ساخت و ساز، ژئوتکستایل ها چندان محبوب نبودند. چندین دهه بعد، آنها به یک صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شده اند.

این پارچه ها محکم و بادوام هستند. آنها همچنین در برابر تخریب UV مقاوم هستند. این آنها را برای کاربردهای طولانی مدت ایده آل می کند.

ژئوتکستایل های بافته شده دارای نفوذپذیری پایینی هستند. این باعث می شود آنها برای استفاده در جاده ها و جاده ها ایده آل باشند. آنها همچنین برای جلوگیری از اختلاط خاک مفید هستند. آنها را می توان با یک خدمه کوچک نصب کرد.

آنها همچنین دارای قابلیت زهکشی عالی هستند.

مواد ژئوتکستایل

معمولاًموادژئوتکستایل ازپلی استر یا الیاف پلی پروپیلن تشکیل شده است.این الیاف دارای چسبندگی خوب،مدول استحکام بالا و مقاومت بالایی در برابر اشعه UVهستند. علاوه بر این، آنها از نظر ابعادی پایدار، بادوام و مقاوم در برابر آسیب هستند.

دربرابر نیروهای عمودی وافقی مقاومت بالایی دارند.علاوه بر این،آنها بادوام و کم هزینه هستند.

ژئوتکستایل های نبافته نیز در دسترس هستند. آنها همچنین در زهکشی و تقویت استفاده می شود.

ژئوتکستایل ها با خاک برای محدود کردن حرکت جانبی بستر استفاده می شوند. آنها به عنوان یک مانع بین ذرات خاک و خاک عمل می کنند و همچنین به عنوان یک مانع رطوبت عمل می کنند. آنها را می توان به صورت گرما باند یا دوخت. آنها همچنین می توانند با سنگ ها و مواد دیگر استفاده شوند.

به منظور تعیین خواص یک ماده ژئوتکستایل، استفاده از آزمایشات مختلف توصیه می شود. تست ها می توانند شامل تست های مکانیکی، فیزیکی، شیمیایی و استقامتی باشند.

پارچه ژئوتکستایل

ماده ژئوسنتتیک یک ماده پلیمری است که در ساخت سازه های مهندسی عمران استفاده می شود. عملکردهای اصلی آن شامل فیلتراسیون، زهکشی، تقویت، حفاظت و ضد آب است. ژئوتکستایل ها اغلب برای روسازی ها استفاده می شوند. استفاده از ژئوتکستایل ها با آگاهی بیشتر مردم از مزایای آن و استفاده از آنها در پروژه های ساختمانی در حال افزایش است.

انواع مختلفی از ژئوسنتتیک ها از جمله پارچه های ژئوتکستایل و ژئوفوم وجود دارد. هر دو نوع را می توان برای کاربردهای مختلف استفاده کرد. برای مثال در ساخت جاده ها از ژئوفوم و ژئوسل استفاده می شود. همچنین می توان از آنها برای تصفیه در خاک استفاده کرد.

پارچه ژئوتکستایل برای راه آهن پرمصرف ترین ماده ژئوسنتتیک است و برای ساخت زیرساخت های جاده ای و راه آهن استفاده می شود. با این حال، مهم است که عملکردهای مختلف آن را قبل از اعمال آن درک کنید. سه دسته اصلی وجود دارد: منفعل، فعال و هوشمند. نوع منفعل نقش منفعل را ایفا می کند و اثر مورد نظر را ارائه می دهد، در حالی که نوع فعال در محیط خود تغییر ایجاد می کند.

پارچه ژئوتکستایل غیر بافته شده

بر خلاف ژئوتکستایل های بافته شده، پارچه ژئوتکستایل غیر بافته سبک وزن و برش آسان است. همچنین نفوذپذیری بالایی در آب دارد که آن را برای کاربردهای زهکشی ایده آل می کند. علاوه بر زهکشی، در کاربردهای فیلتراسیون نیز مفید است.

برای اینکه بدانید کدام نوع برای پروژه شما مناسب است، مهم است که تفاوت بین این دو را درک کنید. چند تصور غلط رایج وجود دارد که ممکن است منجر به سردرگمی شود. انتخاب محصول مناسب برای برنامه شما، طراحی و عملکرد کلی پروژه را افزایش می دهد.

سپس الیاف با یک بایندر به هم متصل می شوند تا خواص مکانیکی بیشتری ایجاد کنند. سپس پارچه با سوزن زدن تمام می شود.

برای تعیین اینکه کدام نوع پارچه ژئوتکستایل بافته نشده برای پروژه شما مناسب است، مهم است که هدف پارچه را در نظر بگیرید. رایج ترین کاربردهای پارچه ژئوتکستایل نبافته، کاربردهای زهکشی و جداسازی است. از این نوع پارچه برای کنترل فرسایش و تثبیت زمین نیز استفاده می شود.

ژئوکامپوزیت

در مقایسه با مواد گرانولی سنتی، ژئوکامپوزیت ها دوام بیشتری دارند. ژئوکامپوزیت ها نیز مقرون به صرفه هستند. آنها می توانند بارهای سنگین را تحمل کنند و می توانند در کارهای عمرانی و زیست محیطی استفاده شوند. آنها همچنین قادر به کاهش فشار هیدرواستاتیک هستند. آنها همچنین خطر آسیب و نشت را از بین می برند.

ژئوکامپوزیت ها از پیوند دو ماده ژئوسنتتیک به یکدیگر تشکیل می شوند. آنها خواص هر دو ماده را برای ایجاد یک مانع غیر قابل نفوذ ترکیب می کنند. آنها اغلب برای زهکشی و فیلتراسیون استفاده می شوند. همچنین می توان از آنها به عنوان زیربنای ساختمان ها استفاده کرد.

از اینها می توان برای فیلتر کردن ذرات خاک، زهکشی و رهگیری شیرابه استفاده کرد. آنها همچنین می توانند مشکلات باربری را در خاک های نرم حل کنند.

ژئوکامپوزیت ها در چندین سبک مختلف موجود هستند. آنها می توانند شامل کامپوزیت های ژئوتکستایل-ژئوگرید باشند که برای زهکشی استفاده می شوند. آنها همچنین شامل آسترهای رسی ژئوسنتتیک و ساختارهای سلولی پلیمری سه بعدی هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *