چرا ژئوممبران مهم است؟

چرا ژئوممبران مهم است؟

ژئوممبران ها می توانند یک سد رطوبتی برای مناطق دارای آب بیش از حد، مانند زیر خاک رسی ایجاد کنند، از جاده ها در برابر یخ زدگی محافظت کنند و آسیب های زیر خاک را نرم کنند.

موارد زیر کاربردهای ژئوممبران میباشد:

1-آستر برای کانال های مختلف انتقال زباله.

2-لایه های ضد آب در داخل تونل ها و خطوط لوله.

3- آستر برای صنعت کشاورزی.

4-آستر برای آب آشامیدنی یا ذخیره (به عنوان مثال، تعطیلی ایمن تاسیسات هسته ای)

ژئوممبران برای آستر استخر

آسترهای حوضچه

آسترهای حوضچه ای مزایای زیادی را به عنوان آستر حوضچه ارائه می دهند، همه یکسان نیستند. حتی آسترهای یک ماده می توانند تفاوت های قابل توجهی را در عملکرد نشان دهند. تنظیم روش‌های آزمایش، استانداردهای عمل و مشخصات محصول برای ساخت، طراحی و نصب ژئوسنتتیک‌هایی مانند لاینر HDPE از جمله وظایف موسسه ژئوسنتتیک (GSI) است.

آسترهای حوضچه هم سخت و هم انعطاف پذیرهستند و در برابر مواد شیمیایی و خوردگی مقاومت بالایی دارند.

آنهاازبادوام ترین آسترهای پلی اتیلن موجوددربازارهستند.آنهامیتوانند به صورت ذوبی به یکدیگرجوش داده شوندومهروموم های دائمی راتشکیل دهند.

جنبه جوشکاری ذوبی به یک جوشکار با تجربه و تجهیزات مرتبط نیاز دارد تا از نصب با کیفیت اطمینان حاصل شود. آسترهای استخر هم برای ماهی و هم برای گیاهان بی خطر هستند. آسترهای کلی بسیار مقرون به صرفه هستند و در بین تمام آسترهای پلی اتیلن دارای بالاترین طول عمر هستند.

ژئوممبران برای استخراج

در این کاربرد، لاینر ژئوممبران HDPE به عنوان مانعی برای جداسازی عمل می کند و همچنین مهم ترین جزء در لیچینگ هیپ است. ژئوممبران باید در برابر حمله شیمیایی، بارهای نقطه ای ناشی از شرایط بارگذاری معمولاً زیاد پشته، توپوگرافی خاص سایت،

شرایط آب و هوایی خاص سایت و شرایط ساخت و ساز خاص مقاومت کند. GCL یک جایگزین مقرون به صرفه برای سیستم لاینر کامپوزیتی است، به خصوص اگر منابع خاک رس در محل کافی نباشد.GCLشامل یک لایه بنتونیت(معدنی جذب کننده آب)بین دولایه ژئوتکستایل غیربافته است.

یکGCL باضخامت 10میلی‌مترمعمولاًعملکردی مشابه یابهترازیکCCL 30 سانتی‌متری دارد و حتی قابلیت‌های خوددرمانی را نشان می‌دهد.

GCL همچنین قابلیت های فیلتراسیون و مانع اضافی را ارائه میدهد.

لایه محافظ بایک ژئوتکستایل نبافته ساخته شده است وبه توزیع بارهاوایجاد تقویت برای ژئوممبران زیرین کمک میکند.

لایه محافظ همچنین باجلوگیری ازرسیدن ذرات ریز و شن به ژئوممبران به فیلتراسیون وزهکشی کمک میکند.

ژئوممبران برای مهار ثانویه

ازمخازن کوچک گرفته تاکل مزارع مخازن،منطقه مهارثانویه یک جزءمهم حفاظت ازپوشش مخازن است.

عملکردژئوممبران درصدهاکاربردثانویه مهارثابت شده است.

برای برنامه های کاربردی در معرض.ژئوممبران رسانامی تواند برای تشخیص آسیب های پس از نصب و به عنوان بخشی از یک برنامه تعمیر و نگهداری دوره ای استفاده شود.

ژئوممبران هابه طور گسترده در برنامه های مهار ثانویه، مانند محافظت از نشت با مخازن ذخیره مواد شیمیایی استفاده می شوند.

ژئوممبران هاازترکیب یک یاچند پلیمرترموپلاستیک با مواد افزودنی مانندنرم کننده ها،کربن سیاه،موادکمکی پردازش،آنتی اکسیدان هاساخته میشوند.

طیف گسترده ای ازرزین های ترموپلاستیک برای ژئوممبران ها از جمله پلی اتیلن با چگالی بالا(HDPE)،ژئوممبران پلی اتیلن باچگالی بسیارکم (VLDPE)،پلی وینیل کلراید(PVC)،پلی پروپیلن(PP) استفاده می شود.

محفظه ثانویه

هنگام انتخاب نوع محفظه ثانویه برای استفاده، باید سازگاری ژئوممبران با نوع ماده یا ضایعات مورد نظر، دوام و مقاومت آن در برابر آتش، گرما و نور خورشید را در نظر گرفت.

بنابراین، خواص مکانیکی (مانند رفتار کششی و مقاومت در برابر پارگی) و خواص دوام (مثلاً مقاومت در برابر حرارت) ویژگی‌های ژئوممبران هستند که باید برای تعیین مناسب‌ترین ماده در رابطه با استفاده نهایی بررسی شوند.

این خصوصیات باید برای ارضای تنش‌ها (مثلاً وزن خود) و کرنش‌ها (مثلاً عدم تجاوز از کرنش تسلیم برای HDPE) در طول عمر مفید آن کافی باشد.

ژئوممبران برای لاینر کانال

ژئوممبران ها معمولا برای کنترل نشت از کانال های آب استفاده می شوند. انواع مختلفی از ژئوممبران برای این کاربرد موجود است از جمله ژئوممبران PVC، HDPE، LDPE، CSPE و EPDM.

اغلب این ژئوممبران هانیاز به حفاظت دارندوچندین گزینه حفاظتی ازجمله خاک فشرده،بتن یاشاتکریت وجود دارد.

این مقاله بر اساس USBR و سایر برنامه‌های آزمایشی، اثربخشی انواع مختلف سیستم‌های پوشش کانال مبتنی بر ژئوممبران را از نظر هزینه، کاهش نشت/نشت و دوام طولانی‌مدت بررسی می‌کند.

مهارنفت وگاز

ژئوممبران بابافتHDPEبایک سطح بافت یک طرفه یادوطرفه طراحی وساخته میشود

که توسط لاینرتولیدخودکاروفرآیندهای مهندسی بهینه ساخته شده است.

ژئوممبران بافت دارBPM HDPEازبهترین کیفیت پلی اتیلن باچگالی بالا(HDPE)

مواداولیه فرآیندتولیدحرفه ای وفناوری ساخته شده است.

محصولات لاینرژئوممبران بافت دارBPMدرژئوتکستایل دوتایی وکمربندهای استحکام بسته بندی میشود.

لاینر ژئوممبران با بافت HDPE دارای سطح ناصافی در یک یا هر دو طرف است که می تواند ضریب اصطکاک را به شدت بهبود بخشد که مناسب تر برای شیب تند و طراحی مهندسی عمودی است که حجم موثر ژئوممبران را برای افزایش مقاومت اصطکاکی و سایر خواص شیمیایی و فیزیکی به حداکثر می رساند.

ژئوممبران HDPE صاف ژئوممبران بافت دار پلی اتیلن با چگالی بالا استحکام برشی برتر و بالاترین عملکرد چند محوری را نشان می دهد که دارای مقاومت برشی بالا، زوایای اصطکاک بزرگ، کشیدگی فوق العاده و بالاترین ضریب اصطکاک سطح مشترک است.

کاربرد های دیگر

ژئوممبران ها در کاربردهای زیست محیطی، هیدرولیک، حمل و نقل و نفت و گاز و همچنین در صنعت زباله مورد استفاده قرار می گیرند.

رایج ترین نوع ورق های پلیمری پیوسته هستندهنگامی که به ژئوممبران های بزرگترنیازاست،

برای استحکام ودوام آنهابه صورت حرارتی یاشیمیایی در درزهاباهم ذوب میشوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *