ژئوتکستایل چیست؟

ژئوتکستایل چیست؟

هیچ جایی بهتر از درک “چی” برای شروع وجود ندارد؟ ژئوتکستایل نوعی پارچه بادوام است که در اشکال، اشکال، وزن ها و اندازه های مختلف وجود دارد، زیرا ژئوتکستایل ها برای حل طیف وسیعی از مسائل فرسایش استفاده می شوند.

یک نمونه مسکونی رایج از یک ژئوتکستایل شامل پارچه مانع علف های هرز در زیر باغ شما یا یک رول سیاه زیرپوش زیر سنگفرش شما است.

در مورد ما، ما در مورد پروژه های ساختمانی بزرگ صحبت می کنیم. ژئوتکستایل ها راه حلی برای بسیاری از مسائل مربوط به خاک هستند و در ظرفیت های موقت و نفوذپذیر استفاده می شوند.

فیلتراسیون

اکثر مردم وقتی به ژئوتکستایل فکر می کنند به فکر فیلتر کردن رسوبات از آب هستند. این یکی از ویژگی های کلیدی انواع ژئوتکستایل ها و دلیل اصلی موثر بودن آن است. یک کاربرد رایج فیلتراسیون با نرده های سیلت است.

هنگامی که یک طوفان باران وارد می‌شود و خاک و رسوبات را به سمت پایین می‌شوید، آن آب روان از طریق حصار گل و لای عبور می‌کند و از آسیب به زه‌کشی‌های طوفان و آبراهه‌های محلی جلوگیری می‌کند.

یک مورد استفاده دائمی برای فیلتراسیون ژئوتکستایل شامل سیستم های تخلیه فرانسوی است. پارچه ژئوتکستایل ترانشه را می‌پوشاند یا به دور لوله تخلیه می‌پیچد تا از رسوب در داخل و گرفتگی سیستم جلوگیری کند.

جدایش، جدایی

جداسازی یکی از رایج ترین کاربردهای ژئوتکستایل است و تغییر بزرگی در صنعت ساخت و ساز بوده است.وقتی خاک زیر جاده خیس می شود، لایه زیرین سنگ و شن در گل فرو می رود. افزودن یک لایه ژئوتکستایل به عنوان لایه زیرین باعث ایجاد جدایی می شود و از فرورفتن جاده جلوگیری می کند.

چرا به جای آن از آستر پلاستیکی استفاده نمی کنید؟ از ژئوتکستایل ها به جای پوشش های پلاستیکی یا برزنت ها استفاده می شود زیرا آب می تواند از ژئوتکستایل ها عبور کند. اگر آب نتواند از لایه ها عبور کند، در بین لایه ها ایجاد می شود و جاده را از داخل تخریب می کند.

از همان اصول جداسازی در محل های دفن زباله، راه آهن و بسیاری از کاربردهای دیگر استفاده می شود.

تقویت

هنگامی که مهندسان با وظیفه چالش برانگیز جلوگیری از شکست ساختارهای ذاتاً ناپایدار مانند خاکریزها و دیوارهای حائل روبرو می شوند، آنها بار دیگر برای تامین تقویت به ژئوتکستایل ها تکیه می کنند.

بر روی خاکریزهای دست ساز می توان ژئوتکستایل ها را به صورت لایه لایه نصب کرد تا مقاومت برشی خاک را افزایش دهد. مقاومت برشی مقاومت یا اصطکاک ذرات خاک را که روی یکدیگر می لغزند را اندازه گیری می کند. مهندسان می خواهند تا حد امکان از لغزش روی یک خاکریز جلوگیری کنند.

پایدارسازی

ژئوتکستایل ها می توانند یک پایه ناپایدار مرطوب را به یک سطح پایدار تبدیل کنند.قرار دادن ژئوتکستایل ها بر روی خاک تراکم پذیرمرطوب یک روش رایج تثبیت است

مایع موجود درخاک می تواندازطریق لایه ژئوتکستایل خارج شودزیراخاک به یک لایه پایدارفشرده میشود.

قبل از اجرای ژئوتکستایل ها، روش هایی مانند این اگر غیرممکن نباشد، بسیار دشوار خواهد بود.

انواع ژئوتکستایل

دو نوع آدم در دنیا وجود دارد، افرادی که در مورد ژئوتکستایل ها می دانند و افرادی که نمی دانند. به همین ترتیب دونوع ژئوتکستایل بافته شده وغیربافته شده وجود دارد.

هردوگزینه مزایاومعایب دارند وویژگی هایی راارائه می دهند که آنهارابرای برنامه های خاص بهترمی کند.

ژئوتکستایل های بافته شده چگونه ساخته میشوند.آنها برای ساخت وسازجاده وسایرکاربردهابا بارهای بالا ایده آل هستند.نحوه تولیدژئوتکستایل های بافته شده،آنها رادربرابرخوردگی بسیارمقاوم میکند.

​ ژئوتکستایل غیر بافته

به هر حال، احتمالاً متوجه شده اید که ژئوتکستایل های نبافته از پیونددادن الیاف به یکدیگر به جای بافتن نخ ها ساخته میشوند. این پارچه هامعمولاازمواد مصنوعی ساخته میشوندوبسیارمتخلخل هستند.

فکر کنم اسمش تنبله معنایی ندارد که چیزی را به عنوان “نه چیزی” توصیف کنیم. اگر دو بچه داشتی اسم یکی را جاستین و دیگری را نه جاستین نمی گذاشتی.ژئوتکستایل های غیربافته راباید ژئوتکستایل پیوندی نامید.

به دلیل نحوه تولید آنها، ظرفیت بارگذاری بالایی ندارند و چندان بادوام نیستند. علیرغم داشتن نامی که منطقی نیست، آنها برای کاربردهایی که فیلتراسیون و زهکشی در آنها کلیدی است عالی هستند. بنابراین،درمثال زهکشی فرانسوی که قبلاًذکر شد،یک ژئوتکستایل غیربافته ایده آل خواهد بود.

فشرده سازی خاک

به پی ریزی یک ساختمان یا یک جاده فکر کنید. یک لایه ژئوتکستایل به جلوگیری از آن کمک می کند.

کشش خاک

کشش خاک اندازه گیری میزان حفظ آب است. در هر پروژه ای، شما نمی خواهید خاک خیلی مرطوب باشد و نمی خواهید خیلی خشک شود. خاک خشک به شدت مستعد فرسایش است و خاک بیش از حد مرطوب گلی است.

قبلاًدرموردژئوتکستایل های بافته شده صحبت کردیم که نفوذپذیری کمتری نسبت به غیربافته شده دارند.

کنترل کشش خاک جایی است که این نفوذپذیری وارد عمل می شود.بسته به نیا پروژه خود،ژئوتکستایلی راانتخاب می کنیدکه بتواندسطح نفوذپذیری موردنیازرافراهم کند.

مقاومت برشی خاک

قبلاً به طور خلاصه به این موضوع پرداختیم. این اندازه گیری مقاومت اصطکاک ذرات خاک است که روی یکدیگر می لغزند. اندازه گیری چیز عجیبی به نظر می رسد، اما در مواردی که واقعاً نمی خواهید آن خاک حرکت کند، بسیار مهم است.

اجرای صحیح ژئوتکستایل ها می تواند مقاومت برشی خاک را به شدت افزایش دهد. وقتی میلگرد اضافه می کنید، به این فکر کنید که سیمان چقدر قوی تر است، این در اصل همان کاری است که شما با ژئوتکستایل ها و خاک انجام می دهید.

خرید ژئوتکستایل

ژئوتکستایل یک دسته از محصولات است، بنابراین شما نمی خواهید در پیشخوان حاضر شوید و درخواست “یک ژئوتکستایل، لطفا”. اینها محصولات هدفمند هستند و شما محصولات مورد نیاز خود را بر اساس شرایط پروژه خود انتخاب خواهید کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *