ژئوتکستایل

بخشی از منسوجات فنی هستند که نسل بعدی منسوجات را رهبری می کنند. پارچه های نفوذپذیری هستند که در صورت استفاده همراه با خاک، قابلیت جداسازی، فیلتر کردن، تقویت، محافظت یا زهکشی را دارند.

ژئو نساجی در پروژه های عمرانی برای بهبود خواص خاک استفاده می شود. ژئوتکستایل به خاک‌های ناپایدار کمک می‌کند، بنابراین خواص خاک را تغییر می‌دهد و آن را برای ساخت ساختمان‌ها در مکان‌های ضعیف و ناکارآمد مناسب می‌سازد. ژئوتکستایل ها مواد ایده آلی برای جاده ها، بنادر، محل های دفن زباله، سازه های زهکشی و سایر پروژه های عمرانی هستند. محصولات ژئوتکستایل عمدتا از پلی استر، پلی پروپیلن، پلی آمید ساخته می شوند.

ژئوتکستایل برای جداسازی:

هنگامی که یک ژئوتکستایل بین دو خاک مختلف نصب می شود، ویژگی های جداسازی ژئوتکستایل نقش مهمی ایفا می کند. در این صورت ژئوتکستایل اجزای مختلف را جدا می کند تا به خواص خاک مورد نیاز دست یابد. هدف اصلی استفاده از این گونه ژئوتکستایل ها جلوگیری از مخلوط شدن ژئوتکستایل ها با خاک هنگام رسیدن سطح آب به خاک است.

به عنوان مثال، در ساخت و ساز جاده، زیرگرم های ریز باید به طور جمعی از خاکدانه های درشت در پایین جدا شوند. به این ترتیب خواص زهکشی خاک دست نخورده باقی می ماند. این ژئو منسوجات دارای خواص نفوذ پذیری ویژه ای برای جلوگیری از آلودگی خاک هستند که جریان متوسط آب را بدون به خطر انداختن استحکام و استحکام ساختاری جاده امکان پذیر می کند.

ژئوتکستایل برای فیلتراسیون:

ژئوتکستایل برای کاهش آب از هر دو طرف توسط فیلتراسیون استفاده می شود. این ژئوتکستایل ها می توانند کوره ای یا نبافته باشند و از حرکت خاک دانه های ریز بین لایه های خاک جلوگیری کنند. ژئوتکستایل ها را می توان برای کاربردهای عمودی و افقی، حل مشکلات زهکشی در اطراف خانه ها و در امتداد جاده ها و پیچ ها استفاده کرد.

کاربرد متداول

ژئوتکستایل ها همچنین می توانند در بسیاری از کاربردهای رایج مانند:

در باند فرودگاه جاده بدون سرپوش و منحنی.

محل دفن زباله و پایه سنگ در جاده.

پیاده روها و لایه های زهکشی شن و ماسه بسازید.

ساخت پارکینگ ها و فضاهای منحنی.

درفضاهای سبز و در ساخت فضاهای تفریحی.

درساخت سازه دیوار.

ساخت کانال کانال و ترانشه لوله.

ژئوتکستایل ها به طور گسترده در کشاورزی استفاده می شود.

تقویت:

ژئوتکستایل در واقع می تواند خاک را تقویت کند یا می تواند حمایت ظاهری خاک را افزایش دهد. استحکام ژئوتکستایل به طراحی آن بستگی دارد که بر اساس چند عامل کلیدی است. مانند-

دارای قابلیت ساینده

قابلیت پذیرش بار

عملکرد نیروی باران در این بتن غیر قابل مقایسه است.

ژئوتکستایل برای استخراج:

یک پارچه ژئوتکستایل می تواند گام یا راه حل های دیگر را مسدود کند و می تواند جریان سیال را در هر دو جهت محدود کند. آلاینده ها می توانند از آلودگی خاک یا آب های زیرزمینی بالای خاک های آلوده جلوگیری کنند.

پارچه ژئوتکستایل

ژئوتکستایل ها پارچه های نفوذپذیری هستند که عمدتاً از موادی مانند پلی پروپیلن و پلی استر تشکیل شده اند. بسته به روش ساخت آنها، آنها ممکن است بافته یا غیر بافته شوند، بر اساس نوع کاربرد آنها

اصطلاح تکنولوژیکی “ژئوتکستایل” اکنون در زمینه مهندسی ساحلی باقی مانده است. شاید اصطلاح اصلی «پارچه فیلتر» گویاتر باشد، اما به طور نسبی از کاربرد خارج شده است. ژئوتکستایل‌ها واقعاً مواد پارچه‌ای هستند که در یک «ژئو» استفاده می‌شوند، که یک زمینه مهندسی مرتبط با زمین است. این پارچه ها ممکن است بر اساس الیاف طبیعی یا الیاف مصنوعی ساخته شده توسط انسان باشد. نوع دوم ژئوتکستایل ها به عنوان “ژئوسنتتیک” شناخته می شوند. مواد ژئوسنتتیک به طور کلی غیرقابل تجزیه زیستی هستند، در حالی که ژئوتکستایل های طبیعی اغلب زیست تخریب پذیر هستند.

جدایش، جدایی

جداسازی یکی از رایج ترین کاربردهای ژئوتکستایل است و تغییر بزرگی در صنعت ساخت و ساز بوده است. با استفاده از راهسازی به عنوان مثال، جاده های مدرن در لایه هایی از مصالح مختلف ساخته می شوند. وقتی خاک زیر جاده خیس می شود، لایه زیرین سنگ و شن در گل فرو می رود. افزودن یک لایه ژئوتکستایل به عنوان لایه زیرین باعث ایجاد جدایی می شود و از فرورفتن جاده جلوگیری می کند.

چرا به جای آن از آستر پلاستیکی استفاده نمی کنید؟ از ژئوتکستایل ها به جای پوشش های پلاستیکی یا برزنت ها استفاده می شود زیرا آب می تواند از ژئوتکستایل ها عبور کند. اگر آب نتواند از لایه ها عبور کند، در بین لایه ها ایجاد می شود و جاده را از داخل تخریب می کند.

ژئوتکستایل‌ها پارچه‌های ژئوسنتتیک نفوذپذیر (منسوجات) هستند که می‌توانند هنگام استفاده همراه با خاک جدا، فیلتر، تقویت، محافظت یا تخلیه شوند.

. ژئوتکستایل ها و مواد/محصولات مرتبط، اصطلاح اصلی این مواد هستند. جاده‌ها، فرودگاه‌ها، راه‌آهن‌ها، خاکریزها، سازه‌های نگهدارنده، مخازن، کانال‌ها، سدها، حفاظت از بانک‌ها و مهندسی سواحل از جمله کاربردهای بسیار مفید مهندسی عمران هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *