ژئوتکستایل

انواع ژئوتکستایل

ژئوتکستایل ها از پلیمرهایی مانند پلی پروپیلن و پلی استر ساخته می شوند. آنها با توجه به فرآیند تولید به سه دسته تقسیم می شوند:

بافته شده

نبافته

بافتنی

از دیگر ژئوسنتتیک ها می توان به ژئونت، ژئوسل، ژئوممبران، ژئوگرید و غیره اشاره کرد.

ژئوتکستایل چیست؟

«ژئوتکستایل» را می توان به دو عبارت «ژئو» و «نساجی» تقسیم کرد.

ژئو پارچه شاخه ای از پارچه های تخصصی است. ژئوتکستایل نوع خاصی از پارچه پلیمری (پلی استر، پلی پروپیلن و غیره) با سوراخ‌های کوچک است که برای اصلاح قطعات خاک در سیستم‌های ساختمانی مدنی استفاده می‌شود. ژئوتکستایل یک ماده پارچه ای ایده آل برای جاده ها، لنگرها، نوک ها، ساخت شنل، سازه های زهکشی و سایر سیستم های عمرانی است.

تاریخچه جزئیات ژئوتکستایل ها

مصریان باستان برای اولین بار از انواع رشته های طبیعی کارخانه ای برای افزایش استحکام خاک استفاده می کردند. اولین بار با استفاده از پلیمرهای مصنوعی در دهه 1950، برای اولین بار R.J.

از اوایل دهه 1960، ژئوتکستایل های نبافته نیز در زمینه های رنگارنگ سیستم های مدنی برای فیلتراسیون، حفاظت، تولد و اهداف دیگر مورد استفاده قرار گرفتند.

انواع ژئوتکستایل

ژئو پارچه ها یک ماده مصنوعی قابل تشخیص هستند که با وسایل پارچه ای ساخته می شوند. چهار نوع اصلی ژئو پارچه وجود دارد.

1. ژئوتکستایل های بافته شده این نوع پارچه ها عملکرد جداسازی را انجام می دهند و استحکام خاک را افزایش می دهند. از آنجایی که استحکام نخ زیرین آنها بسیار پیشرفته است، استحکام کششی بیشتری دارند. در نتیجه، برای حمل بارهای بیشتر مناسب است.

ژئوتکستایل های بافته شده

2. ژئوتکستایل های نبافته در مورد ژئوتکستایل های نبافته، استحکام کششی واقعاً زیاد نیست، اما قابلیت جداسازی، زهکشی و فیلتراسیون آنها بهتر از سایرین است. پارچه های غیر بافته ژئو ژئوسنتتیک قابل عبور هستند که عموماً توسط رشته های مصنوعی ساخته می شوند.

ژئوتکستایل های غیر بافته

3. ژئوتکستایل های بافتنی این نوع پارچه ها انعطاف ناپذیری خوبی دارند و از نظر اقتصادی به صرفه هستند. اگرچه استفاده از آن کمتر است، اما تقاضا برای “کنترل زهکشی و خوردگی خاک” روز به روز در حال افزایش است.

ژئوتکستایل بافتنی

4. ژئوتکستایل های Spunbonded در دنیای محصولات پارچه، فرآیند spunbonded به عنوان سریع ترین سیستم محصول برای پارچه های بافته نشده در نظر گرفته می شود.

ژئوتکستایل Spunbonded

5. بافتن ژئوتکستایل پلیسه دار عموماً برای تولید لوازم باریک مانند طناب با در هم آمیختن عرضی سه ساحل یا بیشتر از الیاف یا نخ استفاده می شود. توپولوژی درهم آمیختگی های ساحلی در سازه های بافته مشابه با ساختارهای بافته شده است.

ژئوتکستایل پلیسه دار

علاوه بر این نوع ژئوتکستایل ها، سایر محصولات ژئو پارچه عبارتند از ژئونت ها، ژئوشبکه ها، ژئوسل ها، ژئوممبران ها، ژئو میکس ها و غیره.

برای تولید ژئوتکستایل از رشته های طبیعی و مصنوعی استفاده می شود. هنوز بیشترین استفاده از الیاف مصنوعی (مصنوعی) است.

الیاف طبیعی رشته های طبیعی از منابع طبیعی مانند فروشگاه ها (آتل، دانه ها، قایق ها و غیره)، موجودات، مواد معدنی و غیره جمع آوری می شوند. با این حال، رشته‌های طبیعی در ساخت پارچه‌های ژئوپلیتی کمتر از قبل استفاده می‌شوند.

فیبر جوت

رامی فیبر

الیاف کویر

ژئوتکستایل های مصنوعی یا الیاف مصنوعی که از رشته های مصنوعی به نام ژئوسنتتیک ساخته می شوند. بنابراین، تمام ژئو پارچه ها ژئوسنتتیک نیستند، اما همه ژئوسنتتیک ها ژئوتکستایل هستند. پلی استر و پلی پروپیلن بیشتر در ساخت انواع محصولات ژئوتکستایل استفاده می شوند. در نتیجه، مکان های نامطلوب برای ساخت و ساز ساختمان مناسب هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *