ژئوسل و ژئوگرید

انواع ژئوسل و ژئوگرید و مواد آنها

تعدادی از آزمایش‌های مدل در این کار انجام شد تا دانش بهتری در مورد اینکه چگونه مواد ژئوسل بر مکانیسم حمل بار پایه‌های شنی تقویت‌شده با ژئوسل تحت بارگذاری نوار تأثیر می‌گذارد، انجام شد. ژئوگریدها به اشکال مختلف برای ایجاد ژئوسل ها در انواع مختلف استفاده شدند. ویژگی های زیرمورد بررسی قرار گرفت: پاسخ بارگذاری-ته نشینی پایه، تغییر شکل سطح پر، کرنش ژئوسل، فشار منتقل شده به خاک زیرین زیر تشک ژئوسل، و پراکندگی بار در تشک ژئوسل.

عملکرد

یافته های آزمایش نشان می دهد که عملکرد بستر پایه شن و ماسه تقویت شده تحت تأثیر استحکام، سفتی، اندازه باز شدن دیافراگم وجهت گیری دنده ماده ژئوسل است. ژئوسل‌هایی با ژئوگریدهای با استحکام بالاتر، دهانه‌های دیافراگم کوچک‌تر و دنده‌های متعامد عملکرد را افزایش می‌دهند. دو نوع ژئوسل وجود دارد: ژئوسل های بدون سوراخ و ژئوسل های سوراخ دار. عملکرد بلند مدت محصولات ژئوسنتتیک ما عالی است. آنها می توانند در انواع مختلف خاک استفاده شوند. ژئوگریدها و ژئوسل های ما به طور گسترده در انواع برنامه های تقویت کننده استفاده می شوند.

آیا ژئوسل برای تقویت پی های ضعیف مناسب است؟

ژئوگرید یک محصول ژئوسنتتیک است. برای ساخت آن از پلی پروپیلن و سایر پلیمرها استفاده می شود. ژئوگریدها بر اساس مواد اولیه خود به چهار دسته تقسیم می شوند: ژئوگرید پلاستیکی، ژئوگرید پلاستیکی فولادی، ژئوگرید فایبرگلاس و ژئوگرید پلی استر. ژئوگرید تک محوری، ژئوگرید دو محوره و ژئوگرید سه محوره سه نوع ژئوگرید پلاستیکی هستند. دو نوع ژئوسل وجود دارد: ژئوسل های بدون سوراخ و ژئوسل های سوراخ دار. عملکرد بلند مدت محصولات ژئوسنتتیک ما عالی است. آنها را می توان در انواع خاک استفاده کرد. ژئوگریدها و ژئوسل های ما به طور گسترده در انواع برنامه های تقویت کننده استفاده می شوند.

ژئوگرید با یک محور

ساختار یک جهته یک ژئوگرید تک محوری را متمایز می کند. مقاومت بالایی در برابر آسیب های ناشی از ساختمان دارد. ممکن است درانواع سازه های خاکی تقویت شده استفاده شود.

ژئوگرید با دو محور

بار در دو جهت از طریق یک ژئوگرید دو محوری توزیع می شود. ظرفیت بارگذاری قوی، سفتی خمشی و پایداری طولانی مدت دارد.

ژئوگرید با سه محور

ژئوگرید سه محوری دارای ساختار شبکه مثلثی است که منحصر به فرد است. پایداری دیافراگم استثنایی و استحکام درون صفحه را ارائه می دهد.

ژئوگریدساخته شده ازپلاستیک

ژئوگرید پلاستیکی دارای راندمان اتصال بالا بوده و در برابر خوردگی مقاوم است. در اندازه ها و اشکال مختلف موجود است.

ژئوگریدپلاستیکی فولادی به دلیل استحکام و ظرفیت باربری بالا در تقویت دیوارهای حائل و ساخت راه‌آهن استفاده می‌شود.

ژئوگریدساخته شده از فایبرگلاس

ژئوگریدفایبرگلاس از فرآیند بافندگی استفاده می کند که منحصر به فرد است. استحکام کششی بالایی دارد و از نظر حرارتی پایدار است. این مورد برای کارهای طولانی مدت مناسب است.

ژئوگرید پلی استر سطح بالایی از مقاومت درازمدت در برابر زوال را ارائه می دهد. این به طور گسترده برای تقویت ساختارهای زیربنای راه آهن، مترو و بزرگراه استفاده می شود.

Geocell Geocellدارای ساختار لانه زنبوری است که به شدت در هم تنیده شده است.تعامل کل به طورقابل توجهی توسط این ساختاربهبود یافته است. ژئوسل یک راه عالی برای جلوگیری از فرسایش خاک و تبخیر آب است.

کاربردهای متنوع

تقویت زیرسازی و زمین.

تقویت شیب و دیوار حائل

تکیه گاه برای پل ها.

تثبیت خاک و زمین.

حفاظت از شیب در شیب تند.

بهسازی باند فرودگاه، پارکینگ و محل دفن زباله.

بهسازی جاده و روسازی.

مقاوم سازی خاکریز و روکش آسفالت

تقویت خاکریز و سیلاب.

حفاظت از ریشه درختان و بستر رودخانه ها.

ساخت دیوار کانال، جاده و بزرگراه.

گابیون چیست؟

دیوارهای گابیون قطعاً افزودنی عالی برای چشم انداز مسکونی یا باغ شما هستند، زیرا ظاهر کلی را به عنوان یک حصار بهبود می بخشند، اما همچنین به عنوان مانع، تثبیت کننده به ویژه برای کنترل فرسایش خاک عمل می کنند.

بنابراین، آنها نه تنها زیبا هستند، بلکه بسیار کاربردی و مفید نیز هستند.

کلمه Gabion از کلمه ایتالیایی “gabbione” به معنای “قفس” گرفته شده است و در اصل یک قفس سیمی است که می تواند چیزهایی مانند سنگ، شن، سنگریزه و غیره یا هر ماده معدنی دیگری را در کنار هم نگه دارد تا حصاری یا دیواری ایجاد کند. تثبیت عالی ارائه می دهد.

از زمان بسیار طولانی، مهندسان عمران از دیوارهای گابیون برای کمک به جلوگیری از فرسایش شیب، تثبیت خطوط ساحلی، سواحل رودخانه ها، جاده ها و غیره استفاده کرده اند.

آنچه شما همچنین باید بدانید این است که دیوارهای گابیون هرگز در جهت عمودی ساخته نمی شوند، بلکه به صورت افقی و با زاویه ای به سمت شیب روی هم قرار می گیرند.

انواع دیوارهای گابیون

دیوارهای گابیون بر اساس کاربرد و قیمت آنها به انواع زیر تقسیم می شوند:

سبدهای گابیون

مش سیم گابیون

تشک های گابیون

مزایای Gabions

یکی از مزایای اصلی دیوارهای گابیون این است که نصب آنها بسیار آسان است و بر خلاف دیوارهای معمولی، ساخت یا ساخت آنها به سن زیادی نیاز ندارد. همچنین، برای چیدن آنها به هیچ دانش ساختنی نیاز ندارید.

آنها حمل و نقل مواد خود را آسان تر می کنند و برای اهداف جابجایی نیز عالی هستند، و حتی حذف و جابجایی آنها آسان است. این واقعاً به کاهش زمان ساخت آنها تا حد زیادی کمک می کند و آنها را بسیار انعطاف پذیرتر می کند.

آنها در مقایسه با سایر گزینه های سنتی موجود بسیار مقرون به صرفه هستند و بنابراین توسط بسیاری از مهندسان عمران ترجیح داده می شوند.

آنها برای شرایط آب و هوایی مرطوب عالی هستند و واقعاً گزینه ای درخشان به عنوان دیوار حائل هستند، زیرا به دلیل ماهیت متخلخل خود نفوذپذیری زیادی در برابر آب دارند که به آنها کمک می کند تا برای زهکشی خوب باشند و بنابراین مشکل سیلابی ندارند.

استرس محیطی، سایش و پارگی، نشت مداوم آب، حرکت زمین و غیره.

آنها حساس و انعطاف پذیر هستند و انتشار دی اکسید کربن آنها 80٪ کمتر از سایر مواد مورد استفاده است. بنابراین آنها یک گزینه سبز کامل هستند.

و در آخر، وقتی در کنار هم قرار می گیرند تا زیبایی ملک مسکونی یا چشم انداز یا باغ های شما را افزایش دهند، عالی به نظر می رسند.

معایب گابیون

مونتاژ دیوارهای Gabion برای یک پروژه بزرگ ممکن است واقعاً زمان بر باشد و تکمیل پروژه زمان زیادی را صرف کند.

آنها کمی گرانتر از گزینه نرده چوبی هستند.

همچنین برای پروژه های بزرگتر به ماشین آلات و تجهیزات سنگین نیاز دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *