ژئوسنتتیک ها

ژئوسنتتیک

ژئوسنتتیک هاموادمصنوعی تولیدمی شوند(یعنی ساخته شده ازپلیمرهایازنجیره های هیدروکربنی)

که برای طیف گسترده ای از کاربردهای مهندسی استفاده می شوند.

ژئوکامپوزیت‌ها، ژئوگریدها، ژئوفوم، ژئوممبران، ژئونت‌ها، ژئوپیپ‌ها، ژئوتکستایل‌ها و آسترهای رسی ژئوسنتتیک.

یک ژئوکامپوزیت از ترکیب یک یا چند ژئوسنتتیک،به ویژه یک ژئوگرید،یک ژئوتکستایل،یک ژئوممبران ویایک ژئونت باماده دیگری تشکیلمسشود.ژئوتکستایل ها عمدتاً برای کاربردهایی که نیاز به جداسازی،فیلتراسیون، تقویت و زهکشی دارند استفاده می شوند. ژئوگریدها به عنوان تقویت کننده برای بهبود مقاومت خاک یا سایر مواد استفاده می شوند.

برای استفاده به عنوان جایگزین برای پر کردن خاک و یا به عنوان عایق ژئونت ها ژئوسنتتیک های نسبتاً نازک و مسطحی هستند که برای کاربردهای زهکشی استفاده می شوند، در حالی که ژئوپیپ ها لوله های پلاستیکی مدفون هستند که برای زهکشی استفاده می شوند.

که به عنوان موانع در برنامه های مهار برای دفع زباله و اصلاح در محل استفاده می شوند.

ژئوسنتتیک‌ها فقط از سال 1990 به‌طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما استفاده از آن‌ها در

کاربردهای مهندسی ژئومحیط‌زیست شامل مهار مایعات و زباله‌ها در دهه گذشته به‌طور قابل‌توجهی رشد کرده است.

مواد مصنوعی

در سال های اخیر،مواد مصنوعی به طور فزاینده ای برای بهبود خواص رفتار خاک مورد استفاده قرارمیگیرند.

این مواد(که معمولاًبه آنهاژئوسنتتیک گفته میشود)قادربه انجام بسیاری ازعملکردهای موردنیازاست

یک سیستم مانع در یک واحد دفن زباله هستند، مانند پوشش، جداسازی مواد مختلف، زهکشی، فیلتراسیون و تقویت

مزیت اصلی استفاده ازژئوسنتتیک هادرمقایسه باموادطبیعی به دلیل آماده بودن،مصرف حجم کم ودرمواقعی عملکردبهترآنهامیباشد. سایر مزایای بالقوه مانند دوام، هزینه کم و نگهداری کم، برعکس، تا حدودی مشکوک هستند. دسته های ژئوسنتتیک مناسب برای کاربرد در محل دفن زباله به شرح زیر است: ژئوممبران، ژئوتکستایل، ژئونت، ژئوگرید و ژئوکامپوزیت.

ژئوممبران ها

ژئوممبران ها تعدادی از غشاهای مصنوعی انعطاف پذیر مختلف را نشان می دهند که دارای نفوذپذیری بسیار کم هستند. این ها را می توان به ژئوممبران های قیری و ژئوممبران های پلیمری طبقه بندی کرد.

اولی باپاشیدن آسفالت یاقیربرروی منسوجات بافته شده ونبافته تولیدمیشود.

ژئوممبران های پلیمری بااستفاده ازچندین نوع پلیمروالاستومرساخته می شوند.

پرمصرف ترین ماده در تولید ژئوممبران برای پوشش دفن زباله، عمدتاً به دلیل مقاومت شیمیایی و بیولوژیکی و

قابلیت درزگیری، پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) است.

ژئوتکستایل‌هاازپارچه‌های مصنوعی تشکیل شده‌اند که یاازطریق بافت معمولی ژئوتکستایل‌های بافته شدهباچیدمان دریک تشک باساختار تصادفی (ژئوتکستایل‌های نبافته)تولیدمی‌شوند.

ژئوگریدها

ژئوگریدهاپلاستیک‌هایی هستندکه دریک ساختارشبکه‌ای منظم وبازگسترده تشکیل شده‌اند که به منظورتقویت خاک ساخته میشوند.

ژئونت ها با اکستروژن مداوم دنده های متقاطع تولید می شوند که ساختار شبکه ای مناسب برای زهکشی مایعات را تشکیل می دهند. پرکاربردترین پلیمر در تولید ژئوگرید و ژئونت پلی اتیلن است. از پلی استر و پلی پروپیلن نیز استفاده می شود.

ساحل Pevensey

ساحل Pevensey یک خاکریز شینگل به طول 9 کیلومتر است که 50 کیلومتر مربع از سطوح کم ارتفاع Pevensey را محافظت می کند، که 35 کیلومتر مربع آن یک سایت موردعلاقه علمی ویژه است. یک بازسازی عمده ساحل در تابستان 2002 صورت گرفت. با این حال، رانش ساحلی از طریق خلیج Pevenseمنجر به ضرر خالص 20000 مترمکعب در سال می شود. برای حفظ سطح دفاعی این مقدار باید سالانه دوباره پر شود.

این به طورمعمول نیازبه واردات مقادیر زیادی زونا طبیعی برای ساختن ساحل به سطح موردنیازدارند. زونا در مقادیر زیادی برای طرح های بازسازی سواحل در بریتانیا از بستر دریا لایروبی می شود. هر گونه کاهش در لایروبی مورد استقبال قرار می گیرد زیرا این امر باعث حفظ منابع زونا دریایی برای آینده می شود.

ژئوگرید

ژئوگرید یک پارچه ژئوسنتتیک تقویت‌کننده است که عدل‌ها را در کنار هم نگه می‌دارد، اما دارای فضاهای شبکه‌ای باز در یک الگوی شبکه‌ای است که به اندازه کافی بزرگ است تا به شینگل اجازه مهاجرت به عدل‌ها را بدهد.

هشت ردیف اول زونا رادرفضای خالی بین لاستیک ها قرارداده بودندکه برای کمک به ورودباآب شسته می شدند.

مشخصات ساحل حفظ شده است عدل های لاستیک هرگزدرمعرض دید قرارنگرفته اند.

به منظورنظارت برکیفیت آب برای هرگونه تغییرایجادشده توسط لاستیک،چاه های نمونه برداری ازطریق عدل های تایرقرارداده شده. چاه های مرجع درسمت دور یک آبگیر بتنی ازطریق ساحل برای یک رودخانه محلی قرارداده شدند،با این فرض که هیچ اثری ازعدل های لاستیک از این کانال عبورنخواهدکرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *