ژئوسنتتیک چیست؟

ژئوسنتتیک چیست؟

یک نیاز به سرعت رو به رشد و راه حل اقتصادی ضروری برای بهبود کارایی و هزینه تثبیت زمین، محصولات مسطح هستند که از پلی اتیلن یا مواد پلیمری پلی پروپیلن بادوام تولید می شوند.

اگرچه ژئوسنتتیک ها برای عملکردها و اشکال مختلف ساخته شده اند، اما هدف یکسانی را ارائه می دهند: کاهش تأثیر آب بر خاک. ژئوسنتتیک ها را می توان در زیر زمین، زیر آب، و در دیوارها بدون تجربه تخریب سریع زیستی دفن کرد.

این یک جایگزین مقرون به صرفه برای سایر روش های تثبیت گران قیمت مانند آبگیری، حفاری، و جایگزینی با استفاده از تثبیت شیمیایی است.

به دلیل دوام آنها، اکثر فرآیندهای ساخت و ساز می توانند از ژئوسنتتیک استفاده کنند. در اینجا فقط چند مورد از طیف گسترده کاربردهای ژئوسنتتیک در بازارهای عمرانی و ژئوتکنیکی آورده شده است.

کاربردهای ژئوسنتتیک دربازارهای عمرانی وژئوتکنیکی:

جاده ها

فرودگاه ها

راه آهن

خاکریزها

سازه های نگهدارنده

مخازن

کانال ها

بند ها

کنترل فرسایش

کنترل رسوب

لاینرهای دفن زباله

پوشش های دفن زباله

معدن

کشاورزی

انواع مختلف ژئوسنتتیک

اکنون که می دانید ژئوسنتتیک ها چیست و دامنه وسیع کاربرد آنها چیست، در اینجا مروری بر هشت نوع متمایز از ژئوسنتتیک ها داریم.

ژئوتکستایل ها

ژئوتکستایل ها پارچه های نفوذپذیری هستند که می توانند جداسازی، فیلتر کردن، تقویت، محافظت یا زهکشی در صورت استفاده همراه با خاک باشند.

ژئوگریدها

ژئوگریدها از دیوارهای حائل و زیرپایه ها یا زیر خاک ها در زیر جاده ها یا سازه ها برای تقویت خاک و مواد مشابه پشتیبانی می کنند. در اینجا درباره ژئوگریدها بیشتر بدانید.

Geonets

مشابه ساختار ژئوگرید، ژئونت‌ها از مجموعه‌های موازی به هم پیوسته از دنده‌ها تشکیل شده‌اند که روی مجموعه‌های مشابه در زوایای مختلف برای زه‌کشی درون صفحه‌ای مایعات یا گازها قرار دارند.

ژئوممبران

ژئوممبران ها یک پوشش غشایی مصنوعی با نفوذپذیری کم یا مانع هستند که با هر ماده مرتبط با مهندسی ژئوتکنیک برای کنترل مهاجرت سیال (یا گاز) در پروژه، سازه یا سیستم ساخت بشر استفاده می شود.

آسترهای سفالی ژئوسنتتیک

لاینرهای ژئوتکستایل و کامپوزیت بنتونیت، ژئوسنتتیک رسی مقاومت طولانی مدتی در برابر تجزیه فیزیکی یا شیمیایی در عناصر خشن دارند.

ژئوسل ها

سیستم های محصور کننده سلولی – همچنین به عنوان ژئوسل شناخته می شوند – به طور گسترده در ساخت و ساز برای کنترل فرسایش، تثبیت خاک در زمین های صاف و شیب های تند، حفاظت از کانال و تقویت سازه برای تحمل بار و حفظ زمین استفاده می شود.

ژئوکامپوزیت ها / Geopipes

ژئوکامپوزیت ها مواد چند سطحی هستند که برای تسریع زهکشی در پشت دیوارهای حائل، شیب های زمین تقویت شده، زیرپایه های جاده ها و سایر سازه های آبدار استفاده می شوند.

ژئوپیپ ها (لوله های سوراخ دار) نیز عمدتاً برای انتقال یا زهکشی در انواع کاربردهای عمرانی استفاده می شوند. این فناوری ها ردپای کوچکی را برای بهبود زهکشی کلی در یک سایت ارائه می دهند.

جداسازی خاک

برای حفظ یکپارچگی و عملکرد خاک درجا و مواد وارداتی، مانعی برای مواد غیر مشابه ایجاد کنید. قرار دادن مواد ژئوسنتتیک انعطاف پذیر مانند یک ژئوتکستایل بین دو ویژگی، یک لایه جداکننده ایجاد می کند که اطمینان حاصل می کند که هر دو ماده می توانند دست نخورده باقی بمانند یا بهبود یافته باشند. کاربردهای رایج بهینه سازی جاده های آسفالته، جاده های آسفالت نشده و پایه های راه آهن است.

تقویت

برای بهبود پایداری کل سیستم، استحکام کششی را به توده خاک اضافه کنید. استفاده از ژئوتکستایل، ژئوگرید یا ژئوسل در خاک یا مواد جدا شده از کشش مثبت ژئوسنتتیک ها برای حمایت از خاکی که از نظر فشرده سازی خوب است اما فاقد کشش است، استفاده می کند. کاربرد متداول، تثبیت و حفظ مکانیکی دیوارهای خاکی و شیب های تند خاک، تقویت پایه بر روی خاک های نرم و پی های عمیق برای خاکریزها و بارهای سطحی سنگین است.

فیلتراسیون

اجازه جریان سیال متقاطع در سراسر صفحه ژئوسنتتیک. ژئوسنتتیک اجازه می دهد تا مایع در سراسر صفحه خود جریان یابد و ذرات ریز مانند خاک را حفظ کند. این یک تعادل بین برهمکنش خاک به ژئوسنتتیک ایجاد می‌کند و امکان جریان مایع کافی را در طول عمر کاری سازگار با کاربرد مورد بررسی فراهم می‌کند. کاربردهای فیلتراسیون شامل سیستم‌های زهکشی بزرگراه، زهکشی دیوار حائل، سیستم‌های جمع‌آوری شیرابه محل دفن زباله، نرده‌ها و پرده‌های سیلت، و فرم‌های انعطاف‌پذیر برای کیسه‌ها، لوله‌ها و ظروف است.

زه کشی

اجازه جریان مایع درون صفحه در صفحه ژئوسنتتیک. ژئوسنتتیک اجازه می دهد تا جریان کافی در صفحه خود بدون از دست دادن خاک داشته باشد. بنابراین، ایجاد تعادل بین برهمکنش خاک به ژئوسنتتیک و امکان جریان کافی در طول عمر خدمات سازگار با کاربرد مورد بررسی. کاربردهای زهکشی برای این ژئوسنتتیک های مختلف عبارتند از دیوارهای حائل، زمین های ورزشی، سدها، کانال ها، مخزن.

ژئوسنتتیک ها معمولاً از پلیمرهای مبتنی بر پتروشیمی (“پلاستیک”) ساخته می شوند.

که از نظر بیولوژیکی بی اثر هستند و در اثر فعالیت باکتریایی یا قارچی تجزیه نمی شوند.

در حالی که بیشتر آنها اساساً بی اثر شیمیایی هستند، برخی ممکن است توسط پتروشیمی ها آسیب ببینند

و بیشتر آنها درجاتی از حساسیت به اشعه ماوراء بنفش (نور خورشید) را دارند.

مواد ژئوسنتتیک برای انجام یکی از چهار کار روی خاک یا داخل خاک قرار می‌گیرند

• جداسازی/محصور کردن/توزیع بارها

– بهبود وضعیت سطح خاک مانند جاده ها، کوچه ها، راه های خط

– بهبود موقعیت های شیب دار مانند سواحل، دامنه تپه ها، نقاط دسترسی به جریان

• خاک را تقویت کنید

– دیوارهای خاکی، تکیه گاه پل ها، پل ها / پل ها و قوس های خاکی

• از حرکت خاک (لوله کشی) جلوگیری کنید در حالی که اجازه می دهید آب در مواد حرکت کند

– مانند سیستم های زهکشی و پر کردن پشت در اطراف ورودی های آب

• کنترل فشار آب که امکان جریان (زهکشی) را در صفحه مواد فراهم می کند

– مانند روی دیوارهای فونداسیون که اجازه می دهد آب به سمت زهکش های محیطی حرکت کند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *