ژئوممبران

ازموادغیرژئوسنتتیکی ساخته شده اند که ازورقه های نازک پلیمرهای پیوسته تشکیل شده اند.

ژئوممبران هاسدی غیر قابل نفوذ ایجاد میکنند که ازنشت آلاینده های مضر یاموادشیمیایی مضر درمناطق اطراف جلوگیری میکند.

که با هر ماده مرتبط بامهندسی ژئوتکنیک به منظور کنترل مهاجرت سیال(یا گاز)دریک پروژه،سازه یاسیستم ساخت بشراستفاده میشود.

ژئوممبران ها ازورقه های پلیمری پیوسته نسبتاً نازک ساخته میشوند،

اما می توانند از آغشته شدن ژئوتکستایل هابه آسفالت،الاستومریااسپری های پلیمری یا به عنوان ژئوکامپوزیت های قیر چندلایه نیز ساخته شوندژئوممبران های پیوسته ورق پلیمری تاحد زیادی رایج ترین هستند.

همچنین اغلب به عنوان مانعی برای آب آشامیدنی والزامات ذخیره آبیاری برای جلوگیری ازنشت استفاده میشود.

ژئوممبران ها همراه با سایر محصولات ژئوسنتتیک برای کنترل جریان سیال و تامین محتوا برای پروژه های مرتبط بامعدن،تصفیه فاضلاب وساخت کانال استفاده میشوند.

برنامه های کاربردی

کاربرد روزافزون ژئوممبران ها در صنایع مختلف به دلیل تطبیق پذیری محصول قابل توجه است. ژئوممبران ها طیف وسیعی از کاربردها را در صنایعی مانند معدن، دریایی، عمران، تصفیه آب و حمل و نقل دارند.

اکثر روش‌های آزمایش ژئوممبران عمومی که در سراسر جهان به آنها ارجاع می‌شود، به دلیل سابقه طولانی در این فعالیت،

توسط انجمن بین‌المللی ASTM|American Testing and Materials (ASTM) می‌باشد.

روش های آزمایشی جدیدتر توسط سازمان بین المللی استاندارد(ISO)توسعه یافته است.درنهایت،موسسه تحقیقات ژئوسنتتیک(GRI)روش‌های آزمایشی را توسعه داده است

که فقط برای روش‌های آزمایشی است که توسط ASTM یا ISO مورد بررسی قرار نمی‌گیرند. البته، کشورها و تولیدکنندگان جداگانه اغلب روش‌های تست اختصاصی (و گاهی اوقات) دارند.

صنعت معدن

این به عنوان یک محلول پوششی برای حوضچه های تبخیر، بالشتک های آبشویی انبوه، و محفظه های باطله استفاده می شود.

صنعت آب

ژئوممبران HDPE نقش مهمی دررساندن آب پاک به جامعه ایفا میکند.

آنها درخدمات مربوط به آب آشامیدنی و فاضلاب از جمله تصفیه فاضلاب استفاده می شوند. در حالی که کانال ها، سدها و مخازن با لاینرهای ژئوممبران آب بندی می شوند،از آلودگی آب های زیرزمینی جلوگیری می کنند.

ژئوممبران همچنین برای جلوگیری از آلودگی آب آشامیدنی از خاک و سایر آلاینده ها و همچنین جلوگیری از هدر رفتن آب از طریق نفوذ آب به خاک اطراف استفاده می شود.

صنایع دریایی

ژئوممبران های HDPE به طور کلی در صنایع دریایی، به ویژه در ساخت اسکله های شناور یا سکوهای اسکله که توسط پانتون ها پشتیبانی می شوند، استفاده میشوند.درفرآیند ساخت،ژئوممبرانHDPE دراطراف فوم شناورپانتون پوشانده میشودتایک مانع محافظ ایجاد کندکه دوام محصول راافزایش میدهد.

لاینرهای HDPE کشاورزی و مهدکودک به طور گسترده توسط کشاورزان در پوشش سدها و استخرها استفاده می شود زیرا راه حل های مهار مقرون به صرفه و قابل اعتمادی را ارائه می دهند.

ژئوممبران ها همچنین برای کاربردهای مختلف در مهدکودک ها از جمله عایق رطوبتی و مهار خاک استفاده می شوند. استفاده از لاینر HDPE در مهد کودک های تجاری با تغییر مشتریان از استفاده از آسترهای PVC و LDPE در حال رشد است.

نصب و راه اندازی نصب آستر ژئوممبران بسیار فنی است. برای نصب کامل آنها در محل به تجهیزات جوش و جوشکار واجد شرایط نیاز دارد. عمومی ترین روش برای محکم کردن آسترها در شیب های جانبی، استفاده از ترانشه لنگر در اطراف محیط است.

دوام ژئوممبران

چندین مؤلفه بر تخریب پلیمرها در ژئوممبران تأثیر میگذارد.اجزایی مانندقرارگرفتن درمعرض اشعه ماوراءبنفش تأثیر شیمیایی،آلاینده‌های بیولوژیکی (حیوانی،قارچی) وانبساط حرارتی برطول عمر ژئوممبران تأثیرمیگذارند.

هنگام انتخاب نوع و ضخامت مناسب برای پروژه، داشتن تخصص فنی ضروری است. این معمولاً بر اساس عمق مهار و شرایط ژئوتکنیکی سایت است.

ویژگی های مکانیکی

تعدادی آزمایش مکانیکی برای تعیین استحکام موادورق پلیمری ایجاد شده است برای استفاده درارزیابی ژئوممبران پذیرفته شده اند.آنهاهم کنترل کیفیت وهم طراحی رانشان میدهند،یعنی آزمون‌های شاخص در مقابل عملکرد.

ژئوممبران برای دفن زباله

ژئوممبران ها برای استفاده در کلاهک های دفن زباله،پوشش های دفن زباله،لاینرهای دفن زباله،بسته شدن موقت دفن زباله وموارد دیگر ایده آل هستند، زیرا می توانند بدون دردسر نشست های متفاوت را درانبوه زباله ها جای دهند.

ازدیاد طول و دوام بالای آن، PVC را به بهترین پوشش محیطی برای این کاربردها تبدیل کرده است.

اولینباربه عنوان لایه های پایینی برای مهارزباله های شهری وبسته شدن محل دفن زباله برای جلوگیری ازنشت آب باران استفاده شد.

ژئوممبران برای درپوش و درب

درپوش‌های ژئوممبران دائمی به دلیل نشست‌های تفاضلی و افزایش گاه به گاه فشار گاز از زیر، تحت فشار زیادی در همه جهات قرار می‌گیرند. کلاهک ها اغلب بر روی نواحی شیب دار قرار می گیرند و انتظار می رود که روکشی از سایر ژئوسنتتیک ها و خاک را برای مدت طولانی در بالای آنها نگه دارند. پوشش های ژئوممبران عموماً برای محافظت از مواد در برابر نفوذ آب و جلوگیری از اتلاف مواد در اثر فرسایش باد یا آب استفاده می شوند. علاوه بر این، روکش ها می توانند بو را کنترل کنند.

کاربردهای پوشش کوتاه مدت شامل پروژه های اصلاح خاک، پوشش موقت انبار و حفاظت از فرسایش در شیب ها در سایت های ساخت و ساز فعال است. کاربردهای بلندمدت شامل پوشش هایاکلاهک های بسته شدن محل دفن زباله است.کاربرد دیگر افزایش عمر سقف مخازن ذخیره سازی روی زمین است.

نتیجه

تعیین بهترین نوع ژئوممبران برای پروژه شما می تواند کار دشواری باشد. جنبه‌های مختلفی مانند هزینه، در دسترس بودن و کاربردی بودن نقش مهمی دارند.

در میان انواع ژئوممبران، HDPE به دلیل مزایای عملیاتی آن بیشترین توصیه را دارد. به الزامات پایداری محیطی پایبند است و نسبت به سایر انواع ژئوممبران ارزان‌تر است و کاربردهای متنوعی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *