ژئوگرید

ژئوگرید :

بسته به شرایط محل و ارتفاع دیوار، دیوارهای حائل اغلب نیاز به تقویت خاک دارند.

ژئوگرید یک ماده ژئوسنتتیک ساخته شده از پلیمرها است که برای تقویت خاک پشت دیوارهای حائل استفاده می شود.

ژئوگرید که در لایه‌های افقی بین رشته‌های دیوار نصب می‌شود و به داخل خاک پشت دیوار کشیده می‌شود، خاک را تثبیت می‌کند و بنابراین جرم و پایداری سیستم دیوار را افزایش می‌دهد.

دیوار حائل با خاک تقویت نشده، مقطع.

دیوارهای حائل گوه های بالقوه ناپایدار خاک را نگه می دارند. بسته به نوع واحد VERSA-LOK مورد استفاده، نوع خاک و سایر شرایط سایت،

دیوارهای VERSA-LOK تقویت نشده در بهترین شرایط می توانند سه تا چهار فوت ارتفاع داشته باشند. خاک های ضعیف، بارگذاری اضافی، یا شیب های بالای دیوار یا پایین دیوار، حداکثر ارتفاع مقاوم غیر مسلح را کاهش می دهد.

اگر وزن واحدهای دیواری VERSA-LOK به تنهایی نتواند در برابر نیروی گوه ناپایدار خاک یا هر باری که بر روی آن وارد می شود مقاومت کند، پس به تقویت خاک ژئوگرید نیاز است. لایه های افقی ژئوگرید استحکام کششی را برای نگه داشتن توده خاک تقویت شده در کنار هم فراهم می کند.

توده خاک تقویت شده با ژئوگرید به بخشی از سیستم دیوار حائل تبدیل می شود و به سیستم اندازه و وزن بیشتری می دهد تا در برابر فشارهای پشت آن مقاومت کند. با بلندتر شدن دیوار، به طول های ژئوگرید بیشتری نیاز دارد تا اندازه توده خاک تقویت شده با ژئوگرید افزایش یابد.

همچنین دیوارهای بلندتر به لایه‌های بیشتر ژئوگرید و ژئوگریدهای قوی‌تری نیاز دارند تا توده خاک تقویت‌شده را در کنار هم نگه دارند و به‌درستی به واحدهای VERSA-LOK متصل شوند.

تقویت خاک شبکه ای

VERSA-Grid سبک وزن و نصب آسان است. انعطاف‌پذیر است و تقریباً هیچ حافظه‌ای ندارد، بنابراین پس از باز شدن صاف می‌ماند. فقط رول را باز کنید و مطمئن شوید که VERSA-Grid به طور مداوم، عمود بر روی دیوار باز شده است.

VERSA-Grid در انواع مختلفی از قدرت موجود است. VERSA-Grid 3.0، VERSA-Grid 5.0 و VERSA-Grid 8.0 نقاط قوتی هستند که معمولاً برای دیوارهای منظره و تجاری استفاده می شوند. این نقاط قوت VERSA-Grid به طور کلی در 6 فوت موجود است.

عرض x 150 فوت رول های بلند (100 متر مربع در هر رول). برای برخی از دیوارهای مسکونی، VERSA-Grid 1.5 استفاده می شود، اما فقط برای دیوارهایی تا ارتفاع 6 فوت. در 4 فوت موجود است. رول‌هایی به طول 50 فوت عرض (22 متر مربع در هر رول)

به طور کلی، اکثر واحدهای VERSA-LOK برای دیوارهای بلندتر از سه تا چهار فوت به ژئوگرید نیاز دارند. اگر در نزدیکی دیوار شیب‌های تند، بارگذاری بالای دیوار، دیوارهای چند لایه یا خاک‌های ضعیف وجود داشته باشد،

دیوارهای کوتاه‌تر ممکن است به ژئوگرید نیاز داشته باشند. برای داشتن حداکثر و پایدار ارتفاع دیوارهای تقویت نشده در بهترین شرایط (خاک شن، بدون بار، درجه سطح، زهکشی مناسب)، به یادداشت‌های مربوط به هر نوع واحد VERSA-LOK در صفحه محصولات ما مراجعه کنید.

تخمین مقادیر ژئوگرید

طول، فاصله عمودی، تعداد لایه ها و استحکام ژئوگریدهای مورد نیاز با هر پروژه دیوار بسته به ارتفاع دیوار، بارگذاری، شیب و شرایط خاک و آب متفاوت است. دیوارهای حائل بلندتر از 3 تا 4 فوت معمولاً به یک مهندس عمران حرفه ای واجد شرایط (P.E. دارای مجوز در ایالت پروژه) نیاز دارند تا طرح دیوار نهایی و خاص پروژه را تهیه کند که ژئوگرید مورد نیاز را بر اساس شرایط واقعی سایت نشان دهد.

در مورد مجوزها و الزامات طراحی دیوار با یک مسئول کد ساختمان محلی مشورت کنید. VERSA-LOK و نمایندگان محلی VERSA-LOK می توانند برای مهندسین با تجربه طراحی دیوار حائل بخش که دارای مجوز در ایالت شما هستند، تماس برقرار کنند.

برای برآوردهای اولیه ژئوگرید، نماینده محلی VERSA-LOK شما می تواند در تخمین طول و مقدار ژئوگرید کمک کند. نرم افزار تخمین راه حل های جامد VERSA-LOK همچنین می تواند در تخمین اولیه مقادیر ژئوگرید کمک کند.

دفترچه راهنمای طراحی و نصب برای هر نوع واحد VERSA-LOK همچنین شامل نمودارهای تخمین VERSA-Grid برای آن نوع واحد، برای شرایط رایج سایت است.

نحوه نصب آرماتور خاک VERSA-Grid

مرحله 1

نصب دیوار، از جمله نصب ژئوگرید، باید مطابق با طراحی و مشخصات دیوار نهایی خاص پروژه، تهیه شده توسط مهندس حرفه ای واجد شرایط و دارای مجوز (P.E.) و هرگونه کد و استاندارد ساختمانی قابل اجرا انجام شود. برای نصب VERSA-Grid با قرار دادن واحدهای VERSA-LOK،

پس‌پر کردن و فشرده‌سازی مناسب خاک‌دانه‌های پرکننده و زهکشی تا ارتفاع اولین (کم‌ترین) لایه تقویت‌کننده خاک که در نقشه‌های ساخت و ساز نهایی و مهندسی شده حرفه‌ای مشخص شده است، آماده شوید.

پلان ها) (شکل 1، زیر). برای رسیدن به ارتفاع اولین لایه ژئوگرید باید چندین لایه (بالابر) از خاک قرار داده شود و سپس متراکم شود. توجه داشته باشید که حداکثر ضخامت مجاز برای بالابرهای سست خاک، قبل از تراکم، با نوع خاک پس انداز و تجهیزات تراکم مورد استفاده متفاوت است.

مرحله 2

VERSA-Grid را با باز کردن آن به صورت عمود بر دیوار، روی قسمت پرکننده، سنگدانه زهکشی و واحدهای VERSA-LOK که به درستی فشرده شده است، قرار دهید. استحکام ژئوگرید در این جهت رول است. لبه جلوی شبکه را یک اینچ پشت وجه جلوی دیوار نگه دارید،

به طوری که شبکه کاملاً سوراخ ها و شکاف های واحدهای VERSA-LOK را بپوشاند (شکل 2، زیر). با استفاده از قیچی یا چاقو، به طول نشان داده شده در نقشه های طراحی دیوار نهایی برش دهید.

مرحله 3

قرار دادن ژئوگرید در پشت منحنی ها و گوشه ها نیاز به چیدمان خاص و رویه های همپوشانی دارد. هرگز لایه‌های ژئوگرید را بدون خاک در بین لایه‌ها همپوشانی نکنید. همیشه حداقل سه اینچ خاک پر شده بین لایه های ژئوگرید روی هم قرار می گیرد.

سطوح صاف شبکه زمانی که مستقیماً روی هم قرار می گیرند به درستی در جای خود قرار نمی گیرند. برای دستورالعمل‌های کلی برای قرار دادن VERSA-Grid در منحنی‌ها یا گوشه‌ها،

به تصاویر در بولتن فنی VERSA-LOK شماره 3 مراجعه کنید و جزئیات و توصیه‌های طراحی دیوار نهایی (پلان مهر شده P.E.) را دنبال کنید. سوالات، جزئیات مورد نیاز و سایر توضیحات باید به مهندس طراحی دیوار نهایی ارسال شود.

مرحله 4

دوره بعدی واحدهای VERSA-LOK را به درستی در بالای شبکه قرار دهید.

دو پین هر واحد را در واحدهای بالایی قرار دهید. پین ها را از طریق شبکه و به شکاف های دریافت کننده مسیر پایین هدایت کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *