کاربردهای ژئوسنتتیک

کاربردهای ژئوسنتتیک

ژئوسنتتیک ها را می توان در طیف گسترده ای از کاربردهای ژئوتکنیکی به کار برد. با توابع مورد بحث در بالا اشتباه نشود، کاربردهای ژئوسنتتیک موقعیت هایی هستند که می توان از آنها استفاده کرد و راه حل هایی برای مشکلات یا چالش های ژئوتکنیکی خاص در یک پروژه مهندسی ارائه کرد.

جاده ها، پیاده روها و مناطق پرتردد

ژئوسنتتیک ها اغلب در مناطقی مانند جاده ها، راه آهن، فرودگاه ها و موارد دیگر استفاده می شوند.

برای جاده ها و باندها، آنها در درجه اول در تثبیت و جداسازی لایه های روسازی بدون محدودیت مفید هستند. با این حال، آنها همچنین می توانند برای رفع مشکلات مربوط به خاک زیرین یا در ارائه زهکشی جانبی استفاده شوند.

بهبود بستر ریل

ژئوسنتتیک را می توان برای حل انواع مشکلات زیر ریل به کار برد. ژئوگریدهای تثبیت کننده به طور معمول برای افزایش ظرفیت باربری و سختی بستر در مناطقی از خاک های ضعیف استفاده می شوند. همچنین می توان آنها را در زیر لایه بالاست قرار داد تا مهاجرت جانبی و زوال ذرات بالاست را کنترل کند. مسائل سختی دیفرانسیل مرتبط با انتقال از پی های صلب به پی های انعطاف پذیر را می توان با مناطق انتقال تثبیت شده ژئوگرید بررسی کرد. از این صفحه در زمینه بهبود بستر ریل دیدن کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی بهبود پروژه های تعمیر و نگهداری ریل ریلی و پروژه های ساخت و ساز توسط محصولات تنسار کشف کنید.

جداکننده‌های ژئوتکستایل و ژئوکامپوزیت‌های زهکشی برای کنترل مشکلات مربوط به رطوبت استفاده می‌شوند، در حالی که تشک‌های ژئوتکستایل پر از شن و ماسه بسیار تخصصی می‌توانند جایگزین فیلترهای شنی زیر بستر مسیر شوند.

سازه های نگهدارنده زمین و شیب های تند

ژئوگریدهای تقویت‌کننده و ژئوتکستایل‌های با استحکام بالا را می‌توان برای ساخت شیب‌های شیب‌دار استفاده کرد که در مقایسه با شیب‌های طبیعی ردپایی کمتری دارند. از ژئوگریدها برای ساخت دیوارهای خاکی تقویت شده و تکیه گاه پل ها نیز استفاده می شود. ساخت این دیوارها در مقایسه با دیوارهای حائل بتنی یا شمعی سریعتر و ارزانتر است.

خاکریزها

ساخت خاکریزهای خاکی بر روی خاک های ضعیف چالش هایی را ایجاد می کند که می توان با استفاده از ژئوسنتتیک ها آن را برطرف کرد. تنش بیش از حد خاک پی در ادامه ساخت و ساز می تواند منجر به شکست عمیق چرخشی شود. گنجاندن آرماتورهای ژئوسنتتیک در پایه خاکریزی می تواند پایداری در برابر این مکانیسم شکست را حفظ کند.

سیستم های تشک سلولی سه بعدی،تقویتی را در پایه ایجاد می کنند، اما علاوه بر این، سفتی ذاتی تشک سلولی بار را توزیع می کند و بر پروفایل نشست تأثیر می گذارد. در این مقاله تنسار با مزایای تشک فونداسیون سلولی بیشتر آشنا شوید.

سیستم های زهکشی

ژئوسنتتیک ها برای استفاده در سیستم های زهکشی، فیلتراسیون، جداسازی و جابجایی آب به خوبی تثبیت شده اند. مواد زهکشی ژئوکامپوزیت می توانند جایگزین “زهکش های فرانسوی” پر از سنگدانه در کنار جاده ها یا به عنوان زهکش های رهگیر شیب شوند. آنها همچنین زهکشی و کاهش فشار منافذ را در پشت سازه های مدفون فراهم می کنند.

مهار و دفن زباله

مکان‌های دفن زباله جدید را می‌توان با سیستم‌های ژئوسنتتیک لایه‌ای شامل حفاظت ژئوسنتتیک، کامپوزیت‌های زهکشی و موانع نفوذناپذیر پوشانده شد. درپوش گذاری محل های دفن زباله از کامپوزیت های زهکشی و موانع برای مهار و تخلیه گاز استفاده می کند. صنعت معدن از غشاهای غیرقابل نفوذ برای خط کشی تالاب های باطله استفاده می کند، در حالی که ژئوگریدها و ژئوکامپوزیت ها ممکن است برای تثبیت پوشش تالاب پس از استفاده استفاده شوند.

مزایای ژئوسنتتیک در مهندسی ژئوتکنیک

استفاده از آنها در طول زمان در کاربردهای متعدد، انواع خاک و مناطق آب و هوایی ثابت شده است. مزایا طیف گسترده ای دارند، از امکان دسترسی به زمین «غیرممکن» تا افزایش عمر جاده ها. از کاهش حجم استفاده از سنگدانه در ساخت و ساز تا حفاظت از آبراه ها و مناطق ساحلی در برابر فرسایش.

مزایا

بهبود طول عمر: حفظ عملکرد بالا برای طول عمر طولانی.

صرفه جویی در هزینه: کاهش مقادیر پر، سنگدانه ها و ضایعات وارداتی، تسریع ساخت و ساز، ارائه گزینه های طراحی کارآمدتر

استحکام: در کاربردهای تقویتی نسبت استحکام به وزن بالایی دارند.

دوام: در برابر عوامل جوی، تجزیه زیستی و آلاینده های شیمیایی بسیار مقاوم است. به عنوان مثال، امکان استفاده از پرکننده های غیراستاندارد کم هزینه در سازه های خاک مسلح را فراهم می کند.

قابل سفارشی سازی: می تواند از نظر ساختار، اندازه و ترکیب بر اساس نیازها تنظیم شود.

خلاقیت طراحی: راه حل های جدید، روش های جدید ساخت و ساز و ایده های جدید.

از نظر زیست محیطی مفید: می تواند روش های ساخت و ساز جایگزین را فعال کند که حجم مواد، حمل و نقل و روش های ساخت و ساز و انتشار کربن مرتبط با آنها را کاهش می دهد تا یک مزیت خالص زیست محیطی ارائه دهد.

انعطاف‌پذیری: ژئوسنتتیک‌ها راه‌حل‌های جدید و نوآورانه‌ای را فعال کرده‌اند که به حفاظت از زیرساخت‌ها در برابر اثرات تغییرات محیطی، مانند بارندگی بیشتر، سیل، و تغییرات در هوای یخ‌زدگی و تخریب جاده‌ها کمک می‌کند.

پایدار: ژئوسنتتیک ها مانند ژئوگریدها می توانند عمر مفید سازه ها را بهبود بخشند، نیازهای تعمیر و نگهداری را کاهش دهند و هزینه های کل عمر را کاهش دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *