ژئوسنتتیک؛ انواع محصول و کاربردها

محصولات ژئوسنتتیک از مواد پلیمری یا طبیعی به شکل نوار، ورق یا ساختار سه بعدی تولید می شوند.

محصولات ژئوسنتتیک مورد استفاده برای تثبیت زمین. آنها به طور کلی محصولات پلیمری هستند که برای حل مشکلات مهندسی عمران استفاده می شوند. این شامل هشت دسته محصول اصلی است:

ژئوتکستایل ها،ژئوگریدها،ژئونت ها،ژئوممبران ها، آسترهای رسی ژئوسنتتیک، ژئوفوم، ژئوسل ها و ژئوکامپوزیت ها. ماهیت پلیمری محصولات آنها را برای استفاده در زمینی که دوام بالایی لازم است مناسب می سازد.

انواع محصولات ژئوسنتتیک

ژئوتکستایل ها

ژئوتکستایل ها یکی از دو گروه بزرگ ژئوسنتتیک ها را تشکیل می دهند. آنها منسوجاتی هستند که از الیاف مصنوعی به جای الیاف طبیعی مانند پنبه، پشم یا ابریشم تشکیل شده اند. این باعث می شود آنها کمتر در معرض تخریب زیستی قرار گیرند.

ژئوگریدها

ژئوگریدهابرای جلوگیری از لغزش در شیب های طولانی و شیب دار در هنگام نصب و استفاده از سیستم دربندی دفن زباله استفاده می شوند.

ژئوگریدها یک بخش به سرعت در حال رشد در ژئوسنتتیک ها را نشان می دهند.

ژئوگریدهابه جای اینکه یک پارچه نساجی بافته، غیر بافته یا بافتنی باشند، پلیمرهایی هستند که به شکل بسیار باز و شبکه‌ای شکل می‌گیرند،یعنی دارای روزنه‌های بزرگی بین دنده‌های منفرد در جهت عرضی و طولی هستند.

Geonets/Geo Spacers

ژئونت ها و ژئوسپیسرهای مرتبط توسط برخی، بخش تخصصی دیگری را در حوزه ژئوسنتتیک تشکیل می دهند. آنها با اکستروژن مداوم مجموعه های موازی دنده های پلیمری در زوایای حاد نسبت به یکدیگر تشکیل می شوند.

ژئوممبران

ژئوممبران ها بزرگترین گروه دیگر ژئوسنتتیک ها هستند و از نظر حجم دلاری فروش آنها بیشتر از ژئوتکستایل ها است. رشد آنها در ایالات متحده و آلمان توسط مقررات دولتی که در ابتدا در اوایل دهه 1980 برای پوشش و آب بندی محل های دفن زباله های جامد وضع شد، تحریک شد.

آسترهای سفالی ژئوسنتتیک

لاینرهای رسی ژئوسنتتیک یا GCL ها ترکیب جالبی از مواد پلیمری و خاک های طبیعی هستند.

آنها رول هایی از لایه های نازک بنتونیتی ساخته شده در کارخانه هستند که بین دو ژئوتکستایل قرار گرفته یا به یک ژئوممبران چسبیده و در برابر آب نفوذ ناپذیر است.

ژئوفوم

ژئوفوم محصولی است که توسط فرآیند انبساط پلیمری پلی استایرن ایجاد می‌شود که منجر به یک “فوم”

ژئوسل ها

ژئوسل‌ها (همچنین به عنوان سیستم‌های محصور سلولی شناخته می‌شوند) ساختارهای سلولی لانه زنبوری سه‌بعدی هستند که وقتی با خاک فشرده پر می‌شوند، یک سیستم محبوس را تشکیل می‌دهند.

ژئوکامپوزیت ها

نصب زهکش ژئوکامپوزیت. زهکش های ژئوکامپوزیت اغلب در شیب های تند سیستم های دربندی دفن زباله استفاده می شود.

یک ژئوکامپوزیت از ترکیبی از ژئوتکستایل ها،ژئوگریدها،ژئونت ها و/یا ژئوممبران در یک واحد ساخته شده در کارخانه تشکیل شده است.

کاربردهای محصولات ژئوسنتتیک

ژئوسنتتیک ها به طور کلی برای یک کاربرد خاص با در نظر گرفتن عملکرد اولیه ای که می تواند ارائه شود طراحی می شوند.

جاده‌های آسفالت‌شده، جاده‌های آسفالت‌نشده و پایه‌های راه‌آهن کاربردهای رایجی هستند.

مواد کاربردهای این عملکرد در دیواره های خاکی ثابت و حائل مکانیکی و شیب های خاکی تند می باشد. آنها را می توان با دیوارهای بنایی ترکیب کرد تا دیوارهای حائل عمودی ایجاد کند. همچنین استفاده از تسلیح پایه بر روی خاک های نرم و روی پی های عمیق برای خاکریزها و بارگذاری های سطحی سنگین است.

فیلتراسیون

فیلتراسیون برهمکنش تعادلی بین خاک به ژئوتکستایل است که جریان مایع کافی را بدون از دست دادن خاک در سراسر صفحه ژئوتکستایل در طول عمر کاری سازگار با کاربرد مورد بررسی امکان پذیر می کند.

Geopipe این عملکرد را برجسته می کند و همچنین ژئونت ها، ژئوکامپوزیت ها و ژئوتکستایل های بسیار ضخیم. کاربردهای زهکشی برای این ژئوسنتتیک های مختلف دیوارهای حائل، زمین های ورزشی، سدها، کانال ها، مخازن و شکاف های مویرگی است.

مهار شامل ژئوممبران ها، لاینرهای رسی ژئوسنتتیک یا برخی ژئوکامپوزیت ها است که به عنوان سدهای مایع یا گاز عمل می کنند. لاینرها و روکش های دفن زباله از این ژئوسنتتیک ها استفاده اساسی می کنند. تمام کاربردهای هیدرولیک (تونل ها، سدها، کانال ها، آبگیرهای سطحی و پوشش های شناور) از این ژئوسنتتیک ها نیز استفاده می کنند.

تحقیقات ژئوسنتتیک

تحقیقات ژئوسنتتیک (GRI)، ژئوتکستایل ها و ژئوممبران ها دو گروه بزرگ ژئوسنتتیک هستند که ژئوگریدهابخشی از صنعت را به سرعت در حال رشد نشان می دهند.

آنها تقریباً به طور انحصاری به عنوان یک محصول تقویت کننده خاک، به ویژه در دیوارهای حائل و زیر جاده ها استفاده می شوند.

نتیجه

یک محصول ژئوسنتتیک دارای چندین عملکرد است، از جمله تقویت، جداسازی، زهکشی، مهار، مانع، مدیریت فرسایش سطح، از جمله هر عملکرد دیگری که یک ماده ژئوسنتتیک قرار است داشته باشد.

محصولات ژئوسنتتیک در طیف گسترده ای از اشکال و مواد در دسترس هستند.

این محصولات دارای طیف گسترده ای از کاربردها هستند و در حال حاضر در بسیاری از کاربردهای عمرانی،

ژئوتکنیکی، حمل و نقل، ژئومحیط زیست، هیدرولیک و توسعه خصوصی از جمله جاده ها،

فرودگاه ها، راه آهن، خاکریزها، سازه های نگهدارنده،مخازن،کانال ها،سدها،کنترل فرسایش،رسوبات استفاده میشوند.

کنترل، لاینرهای دفن زباله، پوشش های دفن زباله، معدن، آبزی پروری و کشاورزی.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *