Geocell یا GeoGrid

Geocell یا GeoGrid

مردم هنگام انتخاب مواد برای پروژه خود گیج می شوند. بنابراین تفاوت بین ژئوسل و ژئوگرید چیست؟ اکنون ما مقایسه ای کوتاه برای شما انجام می دهیم تا بتوانید درک خوبی از آنها داشته باشید تا انتخاب خود را در آینده تسهیل کنیم.

ژئوسل چیست؟

ژئوسل نوعی ماده ژئوسنتتیک جدید است که نوعی ساختار سلولی مشبک سه بعدی است که از جوشکاری ورق HDPE تقویت شده تشکیل شده است. در حین ساخت، ژئوسل را می توان به راحتی به صورت شبکه کشیده و سازه ای با سختی زیاد پس از پر کردن مواد سست مانند خاک، شن و بتن شکل گرفت

در مهندسی عمران هم از ژئوسل و هم ژئوگرید برای تقویت فونداسیون و دیوارهای حائل استفاده می شود. اگرچه هر دو محصول باکیفیت هستند که برای پروژه های ساختمانی باربر مشابه استفاده می شوند، تفاوت هایی بین ژئوسل و ژئوگرید وجود دارد.

ویژگی های ژئوگرید

ژئوگرید یک ماده مسطح و مسطح است که از مواد پلیمری مانند پلی استر، پلی پروپیلن و پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) ساخته شده است. ژئوگرید استحکام کششی بالایی دارد، به این معنی که می تواند بارهای سنگین و فشار خارجی را قبل از خراب شدن تحمل کند.

ژئوگریدها در برابر تغییر شکل خوردگی خزشی کوچک محافظت می کنند. به عبارت دیگر، خزش و مقاوم در برابر خوردگی است، به این معنی که می تواند شکل خود را برای مدت طولانی حفظ کند و در برابر آسیب های شیمیایی مقاوم است. مقاومت در برابر خوردگی خزشی کوچک یک مزیت عمده برای ساخت راه ها و دیوارهای حائل است.

استحکام بالا، ظرفیت باربری قوی،

تغییر شکل کوچک، خزش کوچک

مقاومت در برابر خوردگی، ضریب اصطکاک زیاد، عمر طولانی

GeoGrid به طور گسترده در موارد زیر استفاده می شود:

به طور گسترده ای استفاده می شود

جاده، راه آهن، تکیه گاه

نزدیک به جاده، اسکله، سد، محوطه سرباره و

دیگر تقویت پایه خاک نرم، دیوار حائل

مهندسی مقاومت در برابر ترک روسازی و سایر زمینه ها.

شباهت ها

ویژگی های Geocell

Geocell یک سازه سه بعدی است که از HDPE ساخته شده است. سلول های به هم پیوسته ای دارد که ژئوسل را شبیه لانه زنبوری می کند. سلول های باز را می توان با موادی مانند خاک، شن و یا حتی بتن پر کرد. خاک نرم و رسوبات درون سلول ها را فشرده می کند و از جابجایی زمین در زیر و ایجاد تقویت جلوگیری می کند.

از آنجایی که ژئوسل ها با مواد انعطاف پذیر ساخته می شوند، به راحتی با خاک منطبق می شوند، ژئوسل ها محصولاتی با چگالی بالا هستند که به این معنی است که بادوام هستند و می توانند بارهای سنگین را تحمل کنند.

برنامه های Geocell در مقابل Geogrid

از آنجایی که ژئوسل ها و ژئوگریدها ساختارهای متفاوتی دارند، عملکردهای متفاوتی نیز دارند. بیایید نگاهی به نحوه عملکرد ژئوسل ها و ژئوگریدها در معماری منظر، ساخت جاده، دیوارهای حائل و تقویت خاکریز بیندازیم.

معماری منظره

Geocell یک گزینه عالی برای پروژه های معماری محوطه سازی است. آنها در دیوارهای پوشش گیاهی و بام های سبز و هر پروژه سبز دیگری به خوبی کار می کنند. از آنجایی که ژئوسل ها را می توان با خاک پر کرد، برای هر پروژه ای که پوشش گیاهی را پرورش می دهد عالی هستند. می توانید آنها را با خاک یا کمپوست پر کنید و بستر سالمی برای رشد گیاهان فراهم می کند.

ژئوسل‌ها همچنین فضا را بهینه می‌کنند. از آنجایی که ضخامت لایه خاک را کاهش می دهند، می توانند انتخاب های عالی برای مناطق شهری که فضا محدود است باشند.

راهسازی

هم ژئوسل ها و هم ژئوگریدها می توانند برای تثبیت بستر نرم استفاده شوند. با این حال، ژئوسل معمولاً برای شرایط خاک نرم، جایی که بستر مستعد تغییر شکل است، انتخاب بهتری است. ژئوسل را می توان با خاک یا مواد دیگر پر کرد که به توزیع بار در سطح وسیع تری کمک می کند و تنش وارده بر بستر را کاهش می دهد. از سوی دیگر، ژئوگرید برای تقویت مسیر پایه جاده مناسب تر است، جایی که می تواند استحکام بیشتری را فراهم کند و خطر ترک خوردگی را کاهش دهد.

دیوار حائل

در ساخت دیوار حائل اغلب از ژئوسل برای تقویت خاک پشت دیوار استفاده می شود. از آنجایی که ژئوسل دارای استحکام بالا و ظرفیت باربری قوی است، می تواند به توزیع بار دیوار در منطقه وسیع تری کمک کند و خطر نشست و لغزش خاک را کاهش دهد.

ژئوسل همچنین دارای ضریب اصطکاک زیادی است که به جلوگیری از لغزش خاک در شیب کمک می کند. ژئوگرید گاهی اوقات برای ساخت دیوارهای حائل استفاده می شود اما معمولاً برای نگه داشتن خاک در جلوی دیوار به جای پشت آن استفاده می شود.

تقویت خاکریز

در مقاوم سازی خاکریز معمولاً از ژئوسل برای تقویت خاک در شیب استفاده می شود. از آنجایی که ژئوسل دارای ظرفیت باربری قوی و تغییر شکل کوچکی است، می تواند به تحمل وزن خاکریز کمک کند و مانع از سر خوردن آن به پایین شیب شود.

ژئوسل همچنین دارای ضریب اصطکاک بالا و عمر طولانی است که آن را برای تقویت خاکریز ایده آل می کند اما معمولاً برای تقویت مسیر پایه خاکریز به جای شیب استفاده می شود.

ویژگی های Geocell

آسان برای تا شدن، آسان برای حمل و نقل

سبک مواد، مقاوم در برابر سایش، خواص شیمیایی پایدار

مقاومت در برابر پیری اکسیژن سبک، مقاومت در برابر اسید و قلیایی

Geocell به طور گسترده در موارد زیر استفاده می شود:

تثبیت زیرسازی راه آهن،

تثبیت درمان پایه نرم بزرگراه

ساختار پشتیبان خط لوله و فاضلاب

پروژه های مهندسی حفاظت از شیب

دیوار حائل مختلط باربر، کویر، ساحل و بستر رودخانه، مدیریت رودخانه و غیره.

GeoGrid چیست؟

ژئوگریدها از پلی پروپیلن، پلی وینیل کلراید و سایر پلیمرهای پربالا توسط ترموپلاستیک ساخته می شوند یا به صورت شبکه دو بعدی یا صفحه شبکه سه بعدی با ارتفاع معین قالب گیری می شوند.

کامپوزیت پلیمری

مواد کامپوزیت پلیمری؛ دارای ویژگی های استحکام بالا، ظرفیت باربری قوی، تغییر شکل کوچک، خزش کوچک، مقاومت در برابر خوردگی، ضریب اصطکاک بزرگ، عمر طولانی، ساخت راحت و سریع است. در بزرگراه، راه آهن، تکیه گاه، رویکرد، اسکله، سد، میدان سرباره، مانند تقویت پایه خاک نرم، مهندسی ترک دیوار حائل و روسازی و سایر زمینه ها استفاده می شود.

1. ساختار شکل: ژئوسل یک ساختار سلول مشبک سه بعدی است و ژئوسل یک ساختار مشبک دو بعدی یا یک ساختار صفحه مشبک سه بعدی با ارتفاع مشخص است.

2. محدودیت جانبی و سختی: ژئوسل بهتر از ژئوگرید است.

3. ظرفیت باربری و بار پراکنده: ژئوسل بهتر از ژئوگرید است.

4. قابلیت ضد لغزش و ضد تغییر شکل: ژئوسل بهتر از ژئوگرید است

نتیجه گیری

هر دو ژئوگرید و ژئوسل مواد باکیفیتی هستند که برای بسیاری از کاربردهای مختلف مهندسی عمران استفاده می شوند. در حالی که هر دو در پروژه های مشابه استفاده می شوند، هر کدام مزایای منحصر به فردی را ارائه می دهند که برای عملکردهای مختلف مناسب تر است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *