HDPE

ژئوممبران های HDPE ورقه های نازک دو یا سه بعدی با نفوذپذیری بسیار کم هستند. پلیمرها از یک کارخانه شیمیایی به شکل گرانول به دست می آیند.در طی فرآوری بیشتر،گرانول ها ذوب شده و پس از اکستروژن و در نهایت به دنبال ریسندگی، محصولات نیمه ساخته به شکل ورقه در می آیند. مواد افزودنی را می توان در حین ذوب قبل از اکستروژن استفاده کرد. هدف اصلی این افزودنی ها بهبود خواص کمتر مطلوب مواد اولیه، به ویژه حساسیت به تغییرات است.

-ژئوممبران صاف HDPE (GeofanMeb HD) محصول ارجح برای پروژه های پوششی است که نیاز به نفوذپذیری کم، خواص شیمیایی و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش دارند، که آنها را برای بسیاری از کاربردها بسیار مقرون به صرفه می کند.

HDPE

می توان به طور کلی به دو دسته آسفالت و پلیمری (پلیمر مصنوعی) تقسیم کرد.ژئوممبران حاوی قیر عمدتاً کامپوزیت (شامل ژئوتکستایل بافته شده یا نبافته) است و قیر به عنوان چسب نفوذی استفاده می شود.

باتوجه به مواد اصلی مختلف به ژئوممبران پلاستیکی، ژئوممبران الاستیک و ژئوممبران ترکیبی تقسیم می شود. دوام به ویژه برجسته است. ژئوممبران دارای خواص ضد نشت و ضد آب برجسته است.

تفاوت بین ژئوتکستایل و ژئوممبران چیست؟

ژئوتکستایل ها،همانطور که از نامش پیداست، از پارچه های نبافته ساخته می شوند وعمدتاً برای زیرزمینی یکپارچه استفاده می شوندژئوممبران از پلی اتیلن با چگالی بالا ساخته شده است که در درجه اول برای ضد نشت است.

تعریف ژئوممبرانHDPE

یک ماده مانع ضد آب است که از رزین پلی اتیلن با چگالی بالا تولید می شود. (ژئوممبران با چگالی 0.94g/cm3 یا بیشتر).

نام کامل آن “ژئوممبران پلی اتیلن با چگالی بالا” است که دارای مقاومت عالی در برابر ترک خوردگی در تنش های محیطی، مقاومت در برابر دمای پایین، ضد پیری، مقاومت در برابر خوردگی و محدوده دمای عملیاتی بزرگ (60–60) و عمر طولانی (≥50 سال) در پروژه های ضد نشت مانند محل های دفن زباله های خانگی، محل های دفن زباله جامد، تصفیه خانه های فاضلاب، دریاچه های مصنوعی و تصفیه باطله استفاده می شود.

از رزین های پلی اتیلن درجه یک (HDPE یا LLDPE) ساخته شده اند که به طور خاص پردازش می شوند. این مواد در حفظ آب بسیار عالی هستند و با ایجاد یک لاینر نفوذ ناپذیر از نشت آب جلوگیری می کنند. ژئوممبران یک راه حل موثر و کارآمد برای عایق بندی لایه ذخیره در کاربردهای مختلف ارائه می دهد.

ژئوممبران برای چه مواردی استفاده می شود؟

غشاهای غیرقابل نفوذ غول پیکری هستند که از مواد پلیمری (غیر)تقویت شده ساخته شده اند و برای تثبیت زمین و ایمن سازی محل های دفن زباله استفاده می شوند که از مهار زباله های خطرناک یا شهری و شیرابه های آنها اطمینان حاصل می کنند.

ژئوممبران های HDPE (پلی اتیلن با چگالی بالا) امروزه به طور گسترده برای آسترهای بزرگ و آب بندی ساختمانی در

  مهندسی ژئوتکنیک. پوشش حوضچه‌های آب،سدهاودایک‌ها،لاینرهای پایه دفن زباله وسیستم‌های پوششی،اصلاح مکان‌های آلوده،ضد آب برای تونل‌ها،زیر بزرگراه‌ها وساخت‌وسازهای مختلف مهندسی عمران نمونه‌هایی ازکاربردهستند.

انواع ژئوممبران

می توان با توجه به سطح ظاهری به ژئوممبران بافت دار hdpe و ژئوممبران صاف hdpe تقسیم کرد. ژئوممبران بافت دار hdpe عملکردی ضد لغزش دارد و بیشتر در پروژه هایی مانند شیب های شیب دار استفاده می شود. همچنین می توان با توجه به ضخامت به لاینر 30 میلی hdpe، لاینر hdpe 40 میل، لاینر hdpe 60 میل، لاینر hdpe 80 میل و غیره تقسیم کرد. مانند ژئوممبران معروف GSE HDPE، ژئوممبران Solmax HDPE نیز به این ترتیب طبقه بندی می شود.

ضخامت

به ژئوممبران پلی اتیلن با چگالی بالا اشاره دارد که یک ماده پلیمری جدید است و ضخامت آن به طور کلی از 0.2 میلی متر تا 3.0 میلی متر است. رایج ترین ضخامت ژئوممبران 0.75 میلی متر HDPE، ژئوممبران 1.0 میلی متر HDPE، ژئوممبران 1.5 میلی متر HDPE، ژئوممبران 2.0 میلی متر HDPE، ژئوممبران 2.5 میلی مترHDPE،ژئوممبرانHDP 3.0میلی متر است.

به عنوان مثال، در پروژه لاینرهای دفن زباله، می توان یک ژئوممبران 2 میلی متری HDPE را انتخاب کرد تا اطمینان حاصل شود که نشت زباله، نشت فاضلاب و غیره رخ نخواهد داد. در پروژه لاینر استخر ماهی، معمولاًHDPE 0.75 میلی متری برای برآورده کردن نیازهای استخر ماهی انتخاب می شود. در پروژه آستر استخر میگو، به دلیل اینکه ممکن است میگو دارای خارهای تیز باشد، بهتر است با ضخامت 1.0 میلی متر یا بیشتر انتخاب شود. اگر نمی دانید که چگونه ضخامت مناسب لاینررا برای کاربردهای مختلف انتخاب کنید، می توانید با ما تماس بگیرید تا راه حل صحیح و بی نقصی را به شما ارائه دهیم.

خواص فیزیکی

①. مقاومت شیمیایی عالی (مقاومت در برابر خوردگی)

②. مقاومت فوق العاده در برابر ترک تنشی (مقاومت در برابر ترک خوردگی استرس محیطی)

③. کمترین نفوذپذیری

④. عملکرد عالی ضد اشعه ماوراء بنفش

⑤. مقاومت در برابر شکنندگی در دمای پایین پایدار

ویژگی های عملکردژئوممبرانHDPE

①.یک ماده ضد آب انعطاف پذیر با ضریب ضد نشت بالا (1×10-17 سانتی متر بر ثانیه) است.

②.مقاومت خوبی در برابر گرما و سرما دارد و دمای محیط استفاده از آن دمای بالا 110 ℃، دمای پایین -70 ℃ است.

③. ایداری شیمیایی خوبی دارد و می تواند در برابر خوردگی اسید قوی، قلیایی و روغن مقاومت کند و یک ماده ضد خوردگی خوب است.

④. دارای استحکام کششی بالایی است که باعث می شود از استحکام کششی بالایی برای پاسخگویی به نیازهای پروژه های مهندسی با استاندارد بالا برخوردار باشد.

⑤.دارای مقاومت آب و هوایی قوی، عملکرد ضد پیری قوی است و می تواند برای مدت طولانی برای حفظ عملکرد اصلی استفاده شود.

⑥. عملکردژئوممبرانHDPE،ژئوممبرانHDPE دارای استحکام کششی و کشیدگی قوی در هنگام شکست است، به طوری که می توان در شرایط مختلف زمین شناسی و آب و هوای سخت استفاده کرد. سازگاری با استقرار ناهموار زمین شناسی و کرنش قوی

⑦.ژئوممبرانHDPEازپلاستیک بکر با کیفیت بالاوذرات کربن سیاه و بدون هیچ گونه مواد نگهدارنده ساخته شده است.

در چین برای جایگزینی ژئوممبران پی وی سی به عنوان ماده اولیه کیسه های بسته بندی موادغذایی وفیلم چسبنده استفاده شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *