انواع ژئوسنتتیک

انواع ژئوسنتتیک ها و کاربرد آنها

محصولات ژئوسنتتیک در درجه اول با خاک و سنگ یا هر مواد مهندسی ژئوتکنیکی مرتبط دیگر برای مهندسی عمران، حمل و نقل، منابع ساحلی/هیدرولیک/آب، معدن و کاربردهای زیست محیطی مخلوط می شوند.

در این کاربردها، ژئوسنتتیک ها چندین عملکرد مانند جداسازی، فیلتراسیون، زهکشی، تقویت، حفاظت (از طریق بالشتک)، مهار، کنترل فرسایش و ضد آب را انجام می دهند.

محصولات ژئوسنتتیک

ژئوسنتتیک ها طیفی از ساختارهای مسطح و سه بعدی را شامل می شوند. 9 دسته محصول اصلی وجود دارد – ژئوتکستایل ها، ژئوگریدها، ژئونت ها، ژئوممبران ها، آسترهای رسی ژئوسنتتیک، ژئوپیپ ها، ژئوسل ها، ژئوفوم ها و ژئوکامپوزیت ها.

ژئوتکستایل ها

منسوجاتی هستند که به جای مواد طبیعی(پنبه،پشم،ابریشم وغیره)از پارچه مصنوعی تشکیل شده اند که باعث می شود کمتر در معرض تخریب زیستی قرار گیرند.

الیاف مصنوعی را می توان به پارچه ای انعطاف پذیر، متخلخل، نبافته و سوزنی نمدی تبدیل کرد. ژئوتکستایل ها نسبت به جریان آب متخلخل هستند، اما میزان تخلخل آن متفاوت است.

ساختارهای بافته شده

مواد اصلاح موثر زمین و استفاده از آنها به سرعت در تقریباً تمام حوزه های مهندسی عمران، ژئوتکنیک، محیط زیست، ساحلی و مهندسی هیدرولیک گسترش یافته است.

این محصولات برای تقویت خیابان ها، خاکریزها، حوضچه ها، خطوط لوله و سایر کاربردهای مشابه استفاده می شود.

ژئوتکستایل ها رایج ترین محصول ژئوسنتتیک مورد استفاده برای پروژه های کشاورزی، ساختمانی و حمل و نقل هستند. به ویژه،

در مواردی که خاک بومی زیر جاده به دلیل مرطوب بودن دائمی، استحکام طبیعی پایینی دارد،

به طور گسترده برای تثبیت جاده از طریق جداسازی و زهکشی استفاده می شود.

ژئوگریدها

محصولات پلیمری هستند که از اتصال دنده های متقاطع به وجود می آیند و دارای فضاهای باز بزرگی به نام دیافراگم هستند.

جهت دیگر جهت ماشین متقاطع (cmd) است که عمود بر دنده های md است.

مواد پلیمری مانند PET، پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) و PP اجزای اصلی ژئوگریدها هستند که عمدتاً برای تقویت خاک در خاک های ناپایدار و توده های زباله استفاده می شوند.

این محصولات به عنوان راه حلی برای ساخت جاده ها، بزرگراه ها، پیاده روها و سایر سازه ها بر روی بسترهای نرم یا مشکل دار که قبلاً به روش های گران قیمت شمع بندی نیاز داشتند، عمل می کنند.

 

ژئونت ها

عملکرد طراحی آنها کاملاً در منطقه زهکشی است که در آن برای انتقال سیالات از انواع مختلف استفاده می شود. کاربرد عمده ژئونت ها در دفن زباله ها، دیوارهای فونداسیون، جاده های متان، روسازی های بتنی آسفالتی، کنترل فرسایش، زهکشی و غیره می باشد.

  ژئوممبران

این ورق های پلاستیکی غیرقابل نفوذ ضخیم با ضخامت 0.5-3 میلی متر هستند که عمدتاً برای پوشش ها و پوشش های تاسیسات ذخیره سازی مایع یا جامد استفاده می شوند. ژئوممبران ها برای کنترل حرکت سیال استفاده می شوند و برخلاف ژئوتکستایل ها، ژئوگریدها و ژئوسل ها بسیار غیر قابل نفوذ هستند. بنابراین، عملکرد اولیه مهار به عنوان یک سد مایع یا بخار یا هر دو است و در پروژه‌های پوشش زمین، حوض/کانال و تونل کاربرد دارد. با این حال، ژئوممبران ها در مقایسه با سایر محصولات ژئوسنتتیک از نظر واحد نسبتاً گران تر هستند.

آسترهای ژئوسنتتیک رسی

رول هایی از مواد تولید شده در کارخانه هستند که عمدتاً از دو لایه ژئوتکستایل غیر بافته با یک لایه میانی پودر بنتونیت سدیم تشکیل شده است.

در تماس با آب، بنتونیت سدیم موجود در تشک متورم می شود و یک لایه معدنی ضد آب ایجاد می کند. آسترهای سفالی ژئوسنتتیک به عنوان یک سیستم مانع در کاربردهای دفن زباله جامد شهری عمل می کنند.

کاربردهای معمول پوشش مواد شامل استفاده در کانال‌ها، محفظه‌های طوفانی و تالاب‌ها، مهار ثانویه، بزرگراه‌ها و ساخت‌وسازهای عمرانی، لاینرهای دفن زباله، درپوش‌های دفن زباله، معادن و غیره است.

 

ژئوپیپ ها

ژئوپیپ ها یا لوله های پلاستیکی مدفون عمدتاً در کاربردهای زهکشی استفاده می شوند. آنها عمدتاً برای جمع آوری شیرابه و در صورت بارهای فشاری بالا استفاده می شوند. همچنین می توان از آنها در برنامه های دفن زباله برای تسهیل جمع آوری و زهکشی سریع شیرابه به یک مخزن و سیستم حذف استفاده کرد.

مزایای ژئوسنتتیک

ژئوسنتتیک ها به دلایل متعددی اهمیت اقتصادی دارند.

آنها معمولاً به عنوان راه حل های بادوام و ایمن برای محیط زیست برای پروژه های مهندسی ژئوتکنیک پذیرفته شده اند و 3 تا 5 درصد از کل هزینه پروژه را تشکیل می دهند.

علاوه بر این، آنها از حوادث جلوگیری می کنند، کارایی سازه ها را افزایش می دهند، آلودگی را به حداقل می رسانند و منجر به استفاده بهینه از منابع طبیعی می شوند.

همیت اقتصادی

علاوه بر اهمیت اقتصادی، ژئوسنتتیک ها از نقطه نظر زیست محیطی نیز مهم هستند. آنها راه حل های طولانی مدتی را ارائه می دهند که برای سازه های مهندسی عمران که به دوام طولانی مدت نیاز دارند تا تأثیر بلایای زیست محیطی (سیل، زلزله، گرم شدن زمین) را محدود کنند، مهم هستند. تجزیه ژئوسنتتیک ها دشوار یا غیرممکن است. آنها همچنین به عنوان یک مانع حاوی مواد سمی عمل می کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *